fbpx

Pośrednik kredytowy, a zadłużenie Polaków

Wciąż nie każdy wie czym zajmuje się pośrednik kredytowy. Dodatkowo obecnie rynek finansowy został nieco popsuty złymi opiniami ze względu na złe historyczne doświadczenie Polaków podczas niepewnych inwestycji, takich jak choćby znany wszystkim Amber Gold, czy popularny ostatnio temat GetBacku. Mimo wszystko bardzo często korzystamy z pomocy różnych firm, banków, doradców i pośredników finansowych. Nie brakuje przy tym jednak podejrzanych interesów, firm i doradców obiecujących złote góry (przed wieloma instytucjami ostrzega często choćby nawet KNF). Nie nie – ja też nie obiecam Ci cudów, ale chętnie podpowiem Ci co możesz uzyskać przy pomocy doradcy w banku, a w czym pomogę Ci ja jako pośrednik kredytowy i jak wygląda praca pośrednika.

 

Czy wiesz, że co drugi Polak posiada przynajmniej jeden produkt finansowy, choć posiadanie kredytu to wciąż temat tabu. Nikt przecież nie lubi chwalić się swoimi „długami”.

 

 

Jeśli chcesz wybrać najlepszy kredyt na dowolny cel lub obniżyć obecne raty – możesz skorzystać z naszej oferty kredytowej online:

Wybierz najtańszy kredyt przez internet

 

 

Kim jest pośrednik kredytowy?

Będąc pośrednikiem kredytowym, podobnie jak w broker ubezpieczeniowy mam dostęp do wszystkich ofert firm czy banków, co daje dużo większą elastyczność.

 

Pośrednik kredytowy – plusy i minusy

Przede wszystkim jako pośrednik działasz na własny rachunek – sam zawierasz umowy z bankami, sam dbasz o reklamę i pozyskujesz klientów (pamiętaj jednak o sporej konkurencji i wszystkim co związane z założeniem i prowadzeniem firmy).  Dzięki temu możesz jednak proponować najlepiej dopasowane produkty, a nie tylko te, które ktoś Ci narzucił lub które musisz sprzedać, bo inaczej będziesz musiał się martwić o swoją premię, czy nawet swoją posadę. W banku często jesteś bowiem wręcz zmuszony do sprzedaży czegoś, z czym wewnętrznie się po prostu nie zgadzasz i nie utożsamiasz. Minusem, które ja także dostrzegałem w swojej pracy bankowca była stagnacja i zabijanie kreatywności w działaniu, czyli brak możliwości wyjścia poza schematy. Często musisz także wykonywać dużo pracy back office’owej (skanowanie, archiwizowanie dokumentów) czy bieżącej obsługi klienta (operacje na kasie czy pomoc w kwestiach technicznych takich jak obsługa bankowości internetowej).

Jeśli chodzi o podstawowe plusy – powinieneś zdobyć bardzo ciekawą wiedzę produktową, nauczyć się współpracować z klientami i sprzedawać usługi. Możesz także awansować! Nikt nie powiedział, że do końca życia zostaniesz np.: kasjerem.

 

Ile zarabia doradca finansowy / doradca kredytowy?

Pracując na własny rachunek musisz liczyć się z kosztami prowadzonej działalności, Możesz także zostać zatrudniony jako pracownik innego pośrednika, który posiada już doświadczenie w finansach.

Wynagrodzenie otrzymujesz zaś za sprzedaż produktów i usług danego banku (pamiętaj jednak, że każdy bank ma zupełnie inny model wynagradzania pośredników kredytowych jak i etatowych doradców). To sprawia, że klienci nie muszą Ci dodatkowo płacić za Twoje usługi. Oczywiście możesz się jednak z nimi umówić na dodatkową opłatę.

 

W czym lepszy jest pośrednik kredytowy?

Czy pośrednik kredytowy jest lepszy, a może gorszy od doradcy w banku? Po pierwsze zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami stosowanie słów związanych z doradztwem w nazwie firm, reklamie i działalności przez Agentów powiązanych jest zabronione. Często używane są więc nazwy eksperta finansowego czy właśnie pośrednika, zamiast nazwy doradca kredytowy. Tak więc osoba działająca na własny rachunek i współpracująca z bankami nie powinna w teorii klientowi doradzać… Wracając jednak do pytania, nie można tutaj powiedzieć, że ktoś jest gorszy lub lepszy. Zwykle praca pośrednika polega właśnie na współpracy z doradcami bankowymi. Dodatkowo należy wspomnieć, że w każdym miejscu możemy się spotkać ze złymi praktykami.

Myślę, że warto zawsze pozostać po prostu człowiekiem – również w pracy. Ja właśnie tak staram się pracować, bazując na swoim doświadczeniu buduję relację z klientami

 

Najlepsze oferty bankowe i pozabankowe w jednym miejscu:

Wybierz najlepszy kredyt online

 

 

A jak wygląda praca w banku.. i czym się różni od pośrednictwa finansowego?

Po pierwsze muszę nadmienić, że sam swoje doświadczenie budowałem pracując w banku. Praca w banku uczy pewnych zachowań: pokory, przestrzegania procedur i współpracy. Można by rzec, że to dobra szkoła życia. Nie zawsze jest to jednak praca marzeń, jak wciąż może się wydawać wielu osobom (mówię tu o pracy na niższych szczeblach kariery – niestety często szanse na awans są znikome). Każdy bank ma oczywiście swoją politykę działania i jeszcze ważniejsza jest jednak atmosfera w pracy i ludzie których możesz poznać! Generalizując jednak, jako pracownik nie-centrali, czyli oddziału lub franczyzy zapewne zostaniesz doradcą, a uproszczając często… po prostu sprzedawcą. Niestety bardzo często zostaniesz tylko trybikiem wielkiej machiny, w której liczy się tylko słupek w excelu, a każdego dnia będziesz musiał zdać raport dlaczego nie sprzedałeś lub dlaczego nie sprzedałeś dziś więcej! Tak stanie się oczywiście gdy trafisz pod skrzydła kiepskiego menagera. Kolejnym minusem jest jednak ograniczona ilość dostępnych produktów dla klientów.

 

Ile zarabia się w banku? Czy muszę mieć odpowiednie wykształcenie?

Nie potrafię odpowiedzieć Ci jednoznacznie i nikt zapewne tego nie zrobi. Zwykle jak w każdej pracy wszystko zależy od Ciebie i Twojego zaangażowania. Wynagrodzenie w banku jest często dwuskładnikowe i obejmuje podstawowe wynagrodzenie + premię czy prowizję uzależnioną od wyników. Możesz jednak liczyć na dodatkowe profity takie jak: multisport, prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie na życie. Jeśli jednak chodzi o wykształcenie kierunkowe, to zapewne jest ono pomocne ale zarazem nie jest gwarancją niczego. Dużo ważniejsze będzie tutaj Twoje doświadczenie. Warto byś zatem zaczął/zaczęła swoją karierę zawodową jeszcze na studiach.

Jako finansista uważam także, że warto po prostu lubić swoją pracę. Mam wrażenie, że wielu moich znajomych pracuje w bankowości z braku innych perspektyw lub przyzwyczajenia. Oznacza to, że ich nie szukają zatem żadnej dodatkowej wiedzy, nie interesują ich dodatkowe szkolenia, networking czy kursy.

Podsumowując – bez względu na to w jakiej branży pracujesz – ucz się i zdobywaj wiedzę przez całe życie! Znajdź także pracę którą polubisz, zdobywaj cenne kontakty i poznawaj wartościowych ludzi.

 

Pośrednik kredytowy i bankier – podsumowanie

Jeśli jesteś klientem i potrzebujesz kredytu – skontaktuj się ze mną lub skorzystaj z mojej oferty internetowej.

A jeśli jesteś zainteresowany pracą w finansach i chciałbyś dowiedzieć się więcej o pracy w w pośrednictwie finansowym lub w banku – zostaw komentarz.

 

Formularz kontaktowy

 

Przeczytaj także:

Najskuteczniejsze zarabianie w internecie