fbpx

Alerty BIK – Chroń PESEL i broń się przed wyłudzeniem kredytu.

Zanim wytłumaczę Ci czym są alerty BIK, przeczytaj poniższy akapit.

Dosłownie co chwilę (zapewne także w tym momencie) ktoś właśnie składa zapytanie o kredyt lub pożyczkę. Być może robi to online lub w oddziale banku. Nic w tym przecież dziwnego. Prawie każdy z nas posiada kredyt, kartę kredytową czy limit w rachunku. A co jeśli robi to wbrew naszej woli? Zapewne chciałbyś zatem ustrzec się wielu nieporozumień, windykacji, komornika, rozpraw sądowych i wielu innych przykrych doświadczeń tylko dlatego, że ktoś ukradł Twoje dane?

Wiele firm takich jak: sieci telekomunikacyjne, banki, firmy pożyczkowe czy nawet kurierzy, pobierają od Ciebie Twój dowód. Często go skanują, kserują czy robią jego zdjęcie. Czy robią to zgodnie z prawem? Niekoniecznie… ale nie o tym jest ten artykuł.

Często także skan dowodu jest potrzebny choćby w celu otwarcia różnych kont, rachunków czy innych produktów w internecie. Żeby była jasność… ja też te dane udostępniam! Wiem jednak co możesz zrobić by ktoś nie ukradł Twojej tożsamości, tzn.: posłużył się Twoimi danymi osobowymi i zaciągnął chociażby kredyt bez Twojej zgody!

 

Po pierwsze: Aktywuj alerty BIK i zapewnij sobie bezpieczeństwo

alerty bik

Kliknięcie obrazka przeniesie Cię na oficjalną stronę

 

Alerty BIK – czy warto je mieć

24 zł, czyli 2 zł na miesiąc to chyba niewielka cena za spokój jaki możesz sobie zafundować. Stracić możesz przecież o wiele, wiele więcej!

W każdym przypadku, gdy ktoś posłuży się nielegalnie Twoimi danymi, otrzymasz powiadomienie sms oraz e-mail. W przypadku gdy ktoś zrobi to bez Twojej zgody, w każdym momencie będziesz mógł zareagować. Może się to stać np.: w chwili wyłudzenia kredytu lub pożyczki. Częstym przypadkiem są np.: tzw. pożyczki na sam dowód online, gdzie mając dane z dowodu lub dowód nie potrzebujemy zbytniej ingerencji właściciela.

 

>>aktywuj ochronę swoich danych<<

 

Jak jeszcze możesz chronić swoje dane oraz numer pesel?

Jeśli istnieje konieczność pozostawienia skanu możesz spróbować pozostawić adnotację na dokumencie, że posłuży on jedynie do tej dedykowanej i jednorazowej transakcji (niezależnie czy robisz to online czy stacjonarnie)

Jeśli natomiast wypożyczasz sprzęt, spróbuj zostawić inny dokument aniżeli dowód osobisty (mniej ryzykowne będzie choćby prawo jazdy czy legitymacja) lub nie zostawiaj go wcale proponując inne alternatywne rozwiązanie.

 

Co jeśli zgubiłem dowód?

Zakładam, że to pytanie retoryczne i każdy z nas wie jakie realne zagrożenie niesie ze sobą zgubienie lub kradzież dowodu. Jeśli jednak masz co do tego wątpliwości, to na stronie www.bik.pl możesz zastrzec swój dokument.

 

Do czego jeszcze może posłużyć mi konto w BIK.PL

Oprócz wspomnianych alertów w BIK.pl możesz skorzystać z innych dostępnych opcji – takich jak choćby raport o Twoich obecnych zobowiązaniach:

  • ile wynoszą i jakie są miesięczne raty kredytu
  • jaka jest Twoja ocena punktowa, którą kierują się banki i firmy pożyczkowe
  • czy obecne raty płacone są na czas
  • kto pytał o Twoje dane

Zachęcam go aktywacji alertów! Liczba wyłudzeń wciąż jest duża, a wraz z coraz bardziej nowoczesną technologią, pojawiają się nowe pomysły na kradzież tożsamości w sieci.

 

Przeczytaj więcej przydatnych artykułów na naszym blogu:

https://fabrykafinansow.com/blog/

 

 

Może zainteresować Cię także: