fbpx

Jak generować koszty w firmie jednoosobowej i optymalizować podatki?

Dlaczego przedsiębiorcy generują koszty w firmie jednoosobowej?

Jeśli prowadzisz swoją firmę, to zapewne nie raz miałeś już do czynienia z różnymi organami państwowymi, takim jak choćby Urząd Skarbowy. Gdy zbliża się koniec roku, zapewne Ty także nie lubisz, by oddawać „za darmo” swoje pieniądze. Paradoksalnie karą dla firm jest podatek dochodowy. Wynika z tego prosta matematyka: im więcej zarabiasz – tym więcej musisz zapłacić. Nie trzeba być zatem geniuszem matematycznym lub księgowym, by dojść do wniosku, że posiadanie dużego dochodu nie jest zbyt opłacalnym rozwiązaniem i warto więc zwiększyć koszty firmowe.

Jak generować koszty w firmie jednoosobowej

 

Koszty w firmie jednoosobowej, a kredyt

Tok myślenia, w którym przedsiębiorcy generują możliwe dużą ilość kosztów, niesie jednak ze sobą pewne konsekwencje:

  • Po pierwsze w oczach banku stajesz się często dużo mniej wiarygodną firmą – większość banków wylicza zdolność na podstawie dochodu (niski dochód = niska zdolność kredytowa). Spokojnie – są jednak instytucje, które biorą pod uwagę głównie Twoje obroty (przychód przed opodatkowaniem). Jeśli masz problem ze zdolnością kredytową, skontaktuj się z nami.

 

W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na temat kredytu dla firm:

Gdzie wziąć kredyt dla firm w 2019 roku?

  • Po drugie większość osób chcąc obniżyć podatek, szuka kosztów do firmy kupując rzeczy często po prostu im niepotrzebne lub w niekorzystnej cenie. Czy w takim razie lepiej byłoby zapłacić podatek dochodowy, czy może kupić coś zbędnego?

 

Koszty w firmie jednoosobowej, a środki transportu

Każdy przecież musi jakoś się przemieszczać. Szczególnie ważny jest więc w Twojej firmie samochód, którym dojedziesz choćby do biura czy swojego klienta. Tak więc zakup pojazdu wydaję się jednym z bardziej słusznych wydatków. Zupełnie inną historią jest posiadanie floty samochodów.

 

Samochód w firmie jednoosobowej

Mało kto może sobie pozwolić na zakup nowego samochodu za gotówkę. Do tego dochodzi szereg kosztów utrzymania, napraw, zakup paliwa czy ubezpieczeń.

Praktycznie każdy słyszał już o pojęciu jakim jest leasing. Coraz częściej słyszy się także o wynajmie długoterminowym samochodu. Usługi te dotyczą oczywiście przedsiębiorców.

Jako firma możesz także skorzystać z kredytu na samochódkredytu firmowego, lub kredytu gotówkowego. Przy dwóch ostatnich wydajesz po prostu pieniądze na dowolny cel.

Dodatkowo w każdym z tych przypadków część lub całość poniesionych kosztów (w zależności od wyboru finansowania), możesz ująć w kosztach swojej firmy. Prawdziwą wartością dla Ciebie będzie więc koszt, dzięki któremu obniżysz swój podatek dochodowy.

Oczywiście podczas dokładnych wyliczeń pod uwagę należy wziąć także szereg innych danych, takich jak:

  • amortyzacja
  • VAT
  • całkowite koszty kredytowe
  • cena zakupu towaru

Pomijając jednak wyliczenia księgowe, leasing lub wynajem długoterminowy może sprawić, że co kilka lat będziesz mógł jeździć zupełnie nowym samochodem, nie absorbując już na samym początku transakcji dużej ilości swojej prywatnej gotówki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są różnice w leasingu, wynajmie długoterminowym i kredycie bankowym – zostań z nami. Już niedługo kolejny artykuł poświęcony tej tematyce.

Jeśli jednak już teraz szukasz rozwiązania dla swojej firmy – skontaktuj się z nami koniecznie! Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

 

Możesz także sprawdzić wpis dotyczący tego jak obniżyć podatek dochodowy od osób fizycznych:

Jak obniżyć podatek dochodowy od osób fizycznych?

 

 

Formularz kontaktowy

 

https://www.facebook.com/fabrykafinansow

 

 

Może zainteresować Cię także: