fbpx

Wojska Obrony Terytorialnej 2019

Wojska Obrony Terytorialnej lub WOT to powstała w ubiegłym roku formacja wojskowa. Początkowo spotkała się niestety z krytyką w mediach, mimo iż cele i wartości jakie jej przyświecały wydawać się mogły zupełnie inne niż te opisywane w mediach.  Spotkały się także z negatywny komentarzami wśród innych mundurowych, ze względu na kwoty jakie zostały przeznaczone na Obronę Terytorialną.

Te negatywne wpisy w mediach spowodowały pewne zamieszanie i dezorientację społeczeństwa, które zechce Wam jednak wyjaśnić.

 

Zacznij zarabiać na bankach 500 złotych miesięcznie bez wychodzenia z domu >>kliknij i sprawdź jak<<

 

 

Jak zostać żołnierzem Terytorialsem?

Jako były już żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej opowiem Ci jak wygląda służba w praktyce, a nie w teorii! Zacznijmy od początku.

Pokrótce musisz udać się do WKU, do którego należysz. Niezależnie czy jesteś mężczyzną czy kobietą (10% żołnierzy WOT to właśnie płeć piękna), będziesz musiał/-a przejść badania fizyczne i psychologiczne (nie chciałbyś przecież by prawdziwa broń trafiła w ręce kogoś niepoczytalnego).

Jeśli dostaniesz powołanie do służby, będziesz musiał odbyć 16-dniowe szkolenie przygotowawcze lub 8-dniowe uzupełniające, jeśli dotychczas miałeś już kontakt z wojskiem. Trafisz wówczas do odpowiedniej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej w danym województwie.

Co ciekawe: Jeśli pracujesz należy Ci się dwutygodniowa odprawa z tytułu powołania do służby, którą pracodawca musi Ci bezwzględnie wypłacić.

 

WOT, a przysięga wojskowa

Podczas intensywnego szkolenia nauczysz się wielu nowych rzeczy. Na początku jednak zostaniesz wyposażony w pełne umundurowanie. Będziesz także trenować musztrę. Na koniec czeka Cię jednak wisienka na torcie – przysięga wojskowa. Dumni rodzice, zadowolona dziewczyna lub żona czy dzieci. To chyba jedna z najlepszych chwil, dla każdego nowego żołnierza. BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Czy właśnie po to tu trafiłeś?

Materiał z przysięgi

 

Dlaczego zostałem Terytorialsem?

No właśnie, po co? Po pierwsze jako młody chłopak zawsze marzyła mi się kariera wojskowego. Zawsze jednak mówiono mi, że nie osiągnę nic „bez pleców” i znajomości. Temat ten więc odstawiłem na długie lata i zacząłem przygodę z finansami. Kiedy jednak nadarzyła się okazja by spełnić swoje stare marzenie i połączyć pracę z nową przygodą, postanowiłem spróbować. Taką właśnie możliwość daje wojsko – każdy zdrowy cywil może wstąpić do służby nie przerywając swojej aktualnej kariery zawodowej.

Zawsze marzył mi się mundur oraz podziw i szacunek, który wzbudza wśród innych.

Za mundurem Panny sznurem

przysięga wojskowa Wojsk Obrony Terytorialnej

Przysięga wojskowa 2017r. (ten skupiony żołnierz po prawej to właśnie ja)

Więcej o procedurze zostania Terytorialsem poniżej:

https://terytorialsi.wp.mil.pl/

 

Co robi żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej?

W zamyśle jak sama nazwa wskazuje, ma on bronić granic w razie niebezpieczeństwa – musi więc być sprawny i odważny. Nigdy nie bałem się o swoją sprawność fizyczną. Sam startuję bowiem dość często w zawodach biegowych, obecnie trenuję kalistenikę i ukończyłem kurs trenera personalnego.

Na temat tego ile zarabia trener personalny, przeczytasz poniżej:

Ile zarabia trener personalny?

Nauczyłem się także dość dobrze strzelać, ponieważ w WOT robi się to dość często w ramach szkolenia. Na strzelnicy musiałbyś zapłacić za to wcale niemałe pieniądze! W przypadku realnego zagrożenia sprawa mogłaby się jednak wydawać dużo bardziej skomplikowana. Ciężko jest bowiem wyszkolić cywila w tak krótkim czasie… szczególnie gdy Twój cel biega, a nie czeka aż do niego trafisz. Nie wierzysz? Spróbuj ASG lub paintballa 🙂

Co roku będziesz miał jednak możliwość sprawdzić się na testach z WF-u oraz pętli taktycznej, czyli podstawowych umiejętności.

 

 

Zacznij zarabiać na bankach 500 złotych miesięcznie bez wychodzenia z domu >>kliknij i sprawdź jak<<

 

 

Dla kogo przeznaczony jest mundur Obrony Terytorialnej?

Przede wszystkim kończąc szkolenie podstawowe będziesz później uczęszczał cyklicznie na szkolenia weekendowe – jeden weekend w miesiącu (sobota rano – niedziela wieczór). Musisz przez ten czas podporządkować się przełożonym, często jeść w pośpiechu jedzenie z puszek, przemierzać spore odległości z dość ciężkim plecakiem lub polubić spanie w lesie. Jeśli więc przyszedłeś tylko po 500* zł (tyle bowiem wynosi wynagrodzenie za weekend spędzony przez Terytorialsa na służbie), to zastanów się czy na pewno chcesz to robić. Powinieneś co roku ukończyć także 14-dniowy poligon.

 

Ile zarabia żołnierz Obrony Terytorialnej w 2019 roku?

[aktualizacja wynagrodzenia w Wojskach Obrony Terytorialnej 2019]

*Podwyżki dla żołnierzy WOT – styczeń 2019

 

Aktualne wynagrodzenie Terytorialsa wzrosło i składa się z dwóch części:

Ile zarabia Żołnierz obrony terytorialnej 208,06 zł – uposażenie dla szeregowych (2 dni „weekendowej służby”)

Ile zarabia Żołnierz obrony terytorialnej 365 zł – gotowość bojowa (przyznawane w momencie gdy żołnierz odbył wymaganą służbę – jednakowe dla wszystkich żołnierzy WOT)

W sumie: 573,06 zł + zwrot kosztu dojazdu do miejsca stawienia się.

Poniżej wykaz wynagrodzenia po podwyżkach dla pozostałych stopni wojskowych, za każdy dzień służby:

Ile zarabia Żołnierz obrony terytorialnej st. szeregowy – 107,68 zł

➡ kapral – 118,63 zł

➡ st. kapral – 120,45 zł

➡ plutonowy – 122,28 zł

➡ sierżant – 125,93 zł

➡ st. sierżant – 127,75 zł

➡ mł. chorąży – 131,40 zł

➡ chorąży – 135,05 zł

➡ st. chorąży – 140,53 zł

➡ st. chorąży sztabowy – 144,18 zł

➡ podporucznik – 153,30 zł

➡ porucznik – 155,13 zł

 

Jakie są dodatkowe korzyści zostania żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej?

  • zobaczysz jak wygląda wojsko RP od środka
  • poznasz wielu nowych ciekawych ludzi
  • nauczysz się strzelać
  • nauczysz się podstawy survivalu
  • spróbujesz wojskowego jedzenia 🙂
  • masz możliwość dorobienia sobie – oprócz ok. 570 zł bardzo często istnieje możliwość udziału w różnych przedsięwzięciach, które będą dodatkowo płatne (w zależności od stopnia jest to powyżej 100 zł za każdy dzień)
  • masz zniżkę 78% na przejazdy pociągiem za okazaniem książeczki wojskowej

 

Jeśli chcesz przeczytać więcej o tanich podróżach, sprawdź >>ten artykuł<<

Jak tanio podróżować po świecie na własną rękę? Poradnik + zestaw przydatnych stron i aplikacji

 

  • masz możliwość podniesienia kwalifikacji poprzez uczestnictwo w kursach/szkoleniach
  • podniesiesz swoją sprawność fizyczną
  • otrzymasz 2 dni urlopu za każde 30 dni służby

 

Co zmieniłbym w WOT?

Mimo szeregu plusów, które wymieniłem – wiele osób zarzuca wojsku tzw. „beton” (nic się zmienia na przestrzeni kilkudziesięciu lat i nikt nie chce tego zmienić) i opieszałość na stanowiskach biurowych. Jeśli jednak chodzi o sam WOT, należy tutaj zauważyć, że jest to dość młoda organizacja, która dopiero się uczy. Nie należy także krytykować osób, które do niej wstąpiły niezależnie od pobudek. Nawet jeśli zrobiły to nie tylko w obronie ojczyzny, służbie Bogu, ale i dla pieniędzy. Ja sam wolałbym mieć w razie zagrożenia obok siebie kogoś, kto choć trochę potrafi posłużyć się bronią i nie boi się zagrożenia. Ciężko jest tutaj  także porównać terytorialsów do żołnierzy zawodowych i wymagać by posiadali taką samą wiedzę i umiejętności jak oni.

Uważam jednak, że każdy kto robi coś dodatkowo (poświęcając swój wolny weekend, który mógłby spędzić przed telewizorem) zasługuje na szacunek innych.

 

Jesteś żołnierzem zawodowym?

Jeśli interesuje Cię oferta finansowa i kredyt dla służb mundurowych / kredyt dla żołnierzy, sprawdź ten wpis:

Kredyt dla służb mundurowych 2019

 

Resztę pozostawiam Wam! Zapraszam także do komentowania i zadawania pytań.

 

Dodatkowo sprawdź koniecznie ten wpis, jeśli interesują Cie inne możliwości zarabiania pieniędzy i prowadzenie swojego biznesu online.

Pomysł na biznes online 2019

 

Standardowo zapraszam także na Fanpage po więcej ciekawych informacji na temat finansów osobistych i firmowych.

https://www.facebook.com/fabrykafinansow

error

5 najlepszych sposobów na zarabianie przez internet