fbpx

Jak uzyskać dofinansowanie dla firm?

Czy łatwo jest uzyskać dofinansowanie dla firm?

Mówi się że w życiu nie ma nic za darmo. Każdy jednak słyszał o dotacji unijnej, czy dofinansowaniu z urzędu pracy dla bezrobotnych. Zanim jednak zaczniesz czytać dalej, musisz poznać przykry fakt. Wiedz, że większość (ponad 90%) firm upada w ciągu pierwszych dwóch lat prowadzonej działalności. To oznacza, że musisz poważnie przemyśleć swój biznes. Jednym z bezpieczniejszych pomysłów na biznes, jest praca zdalna jako freelancer. Na ten temat przeczytasz tutaj:

Jak wygląda praca zdalna i kim jest freelancer?

Na temat biznesu online przeczytasz natomiast tutaj:

Pomysł na biznes online 2019

 

 

Dofinansowanie dla firm, a dotacje unijne na rozpoczęcie działalności

Faktycznie programy wsparcia dla przedsiębiorców mają miejsce, jednak dotyczą często osób spełniających podane kryteria. Zanim zaczniesz więc szukać odpowiedniego programu dotacji dla firm, weź pod uwagę, że proces ten może zająć dość długi okres czasu.

Aktualne informacje o funduszach europejskich znajdziesz tutaj:

Fundusze Europejskie

 

Co ciekawe: Najczęściej pojawiające się pytanie zainteresowanych osób, starających się uzyskaniem środków na rozpoczęcie działalności jest: „A ile muszę utrzymać działalność by nie oddawać pieniędzy?Pomyśl więc o tych środkach w kategorii rozwoju, a nie darmowych pieniędzy na przeżycie.

Pamiętajmy także, że otrzymując dotacje czy dofinansowanie, bardzo często musimy rozliczyć się z danego wsparcia i spełnić szereg innych założeń. Warto więc wykorzystać ten potencjał i rozwinąć naszą firmę, a nie uzyskać wsparcie tylko po to by dostać coś za darmo „od państwa” lub „z Unii”.

Musisz także odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie: czy wydałbyś w ten sam sposób swoje pieniądze tak jak te, które dostałeś od kogoś za darmo? Czy sam sobie zapłaciłbyś „dniówkę” za wykonywaną na co dzień pracę w swoim przyszłym biznesie? Nie ma nic złego w dostawaniu rzeczy za darmo. Jak zwykle warto jest jednak robić wszystko z głową!

 

Pół żartem pół serio o dotacjach

Jeśli chodzi o wcześniej wspomniane kryteria – często zdarza się tak, że najlepiej byłoby gdybyś był na przykład: bezrobotną i młoda kobietą, nie posiadająca wyższego wykształcenia, która zamieszkuje obszary wiejskie 🙂 Oczywiście nie masz jeszcze firmy, bo wiele tego typu programów dotyczy tylko nowych działalności.

W tym miejscu dochodzimy do pewnego absurdu, oferując kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych osobie, która nie ma jeszcze prawdopodobnie żadnego doświadczenia w biznesie. Być może nawet ktoś sporządził jej biznesplan, sam nie mając o tym żadnego pojęcia w prowadzeniu firmy. Do tego osoba oceniająca wniosek też nie ma pojęcia o tym biznesie. Oczywiście nie chcemy nikomu ujmować! Wiele osób potrafi przecież wykorzystać wsparcie zewnętrzne… I słusznie!

Powtórnie więc przypominamy: warto już na samym początku dokładnie sprawdzić wymagane kryteria projektu, a otrzymane pieniądze rozsądnie zagospodarować.

Historia pokazuje, że inaczej zachowujemy się obracając swoim własnym kapitałem, aniżeli cudzym. Kierują wtedy także nami inne emocje.

 

Dofinansowanie dla firm, które już działają na rynku

Nie tylko nowa firma może starać się o wsparcie, jednak tego typu programów jest znacznie mniej i często dotyczącą one chociażby szkoleń.

Należy jednak bacznie przyglądać się aktualnym programom wsparcia, które oferują wiele możliwości, szczególnie jeśli nasza firma jest w stanie zaproponować jakieś innowacyjne rozwiązanie. Innowacyjność nie musi polegać na stworzeniu statku kosmicznego, czasem może być to choćby pewne usprawnienie, które nie występuje dotychczas na danym obszarze działania firmy.

 

Dostałem darmową kasę i co dalej?

Dofinansowanie dla firm i dotacje unijne

Wiele osób nie myśli o dotacji jako sposobie na prężnie rozwijający się  i przyszłościowy biznes.

Niestety często spotykamy się z sytuacją, gdzie pieniądze na rozpoczęcie działalności zostały przeznaczone na sprzęt (tak jak zakładał projekt), a ten z kolei został później sprzedany (gdy wymagany okres prowadzenia firmy się skończył). Pieniądze ze sprzedaży sprzętu zostały z kolei skonsumowane lub przeznaczone na cele prywatne. Jeśli nie chcesz dopuścić do takiej sytuacji, warto już wcześniej zaplanować działania w swojej firmie. Pomyśl co zrobić, aby zachować płynność, gdy dodatkowe środki z programu wparcia się skończą. Działalność gospodarcza to nie tylko przychody, ale i koszty jej prowadzenia.

 

Inne formy wsparcia przedsiębiorców

Crowdfunding

Ostatnio dużo mówi się o finansowaniu społecznym. Czy słyszałeś o Crowdfundingu? Jest to forma finansowania różnego rodzaju pomysłów i projektów poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez społeczność. Wpłacającymi są wówczas osoby zainteresowane projektem. Być może posiadasz w głowie genialny pomysł, ale brakuje Ci na niego funduszy w postaci własnego kapitału?

Jednym z takich portali jest np.: polski portal PolakPotrafi, Zrzutka lub zagraniczny Kickstarter.

Wiele firm otrzymało dzięki tego zbiórkom milionowe dotacje od społeczności!

 

Dofinansowanie dla firm i kredyt firmowy

Fabryka Finansów nie zajmuje się udzielaniem dotacji dla firm. Pomożemy Ci jednak uzyskać kredyt (jeśli posiadasz już firmę minimum 12 miesięcy) na preferencyjnych warunkach – ze wsparciem rządowym lub unijnym lub możliwym poręczeniem lub gwarancją BGK. Istnieją także programy wsparcia, które są wstanie zrefinansować część poniesionych kosztów kredytowych. Pamiętaj także, że koszty kredytu firmowego to koszty prowadzonej działalności, dzięki którym możesz zoptymalizować swoje podatki.

Odnosząc się do dotacji, niektóre programy unijne czy rządowe wymagają bardzo dużego wkładu własnego w projekcie, który możesz zapewnić właśnie dzięki kredytowi. W późniejszym etapie część lub całość kredytu może zostać zrefinansowania przez program. Możesz także dokonać wcześniejszej spłaty kredytu.

 

A Ty korzystałeś już kiedyś z dofinansowania swojej działalności, czy starasz się korzystać tylko ze swoich własnych środków?

 

 

Może zainteresować Cię także:

Kategorie: Za darmo