fbpx

Polacy lubią narzekać w kwestiach pieniędzy

Mówi się, że Polacy znani są w świecie ze swojego często niezadowolenia i narzekania. Jeśli chodzi o świat finansów, a konkretnie o temat lokat, nikogo ten fakt jakoś mocno nie dziwi. Biorąc pod uwagę wysokość oprocentowanie obecnych lokat na tle inflacji, czy wzrost cen produktów, realny zysk może być wręcz znikomy!

Jeśli zastanawiasz się czy Twoje środki będą bezpiecznie:

Pieniądze w bankach są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Standardowo jest to równowartość 100 000 euro przypadające na jedną osobę.

Sprawdź ranking najlepszych lokat poniżej:

>>Najlepsze lokaty online z gwarancją BGK<<

 

Jak oprocentowane są lokaty za granicą

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda oprocentowanie lokat za granicą? Są kraje gdzie oprocentowanie sięga kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu procent! Dlaczego?

Otóż wynika to z dwóch bardzo prostych powodów:

1. Wartość pieniądza w danym kraju bardzo szybko spada, dlatego banki proponują wysokie oprocentowanie

Mimo to realny zysk może być minimalny lub wręcz ujemny. Dla przykładu: W Argentynie ceny potrafiły rosnąć w ostatnim okresie w tempie 40 procent rocznie! Oznacza to, że utrzymując środki na lokacie z oprocentowaniem 20%, wciąż bylibyśmy bardzo stratni!

 

2. Ryzyko niewypłacenia lokaty w niektórych krajach jest bardzo duże (mimo, iż w Polsce pieniądze na lokacie z odsetkami można przyjąć za pewnik)

Nie musimy szukać daleko. Dużo wyżej oprocentowane lokaty możemy znaleźć choćby u naszych sąsiadów z Ukrainy. Na Ukrainie upadło w ostatnich latach tak wiele banków, iż zjawisko to uzyskało miano „Bankopad”. Czy w takim wypadku lepiej byłoby trzymać pieniądze w skarpecie? Dodatkowo sumy gwarancyjne mogą być zupełnie inne niż w Polsce (dla przypomnienia: ochrona naszych środków w Polsce przez BGK to równowartość 100 000 euro). W Polsce nie mieliśmy dotychczas przypadku upadku banku lub kryzysem jaki miał miejsce w Grecji. Wówczas środki klientów były zamrożone lub klienci mogli je stracić całkowicie.

 

Jak w takim razie zabezpieczyć ryzyko utraty pieniędzy?

W kraju gdzie mamy do czynienia z niestabilną sytuacją polityczną, wysoką korupcją, czy stanem wojennym (co przekłada się na sytuację ekonomiczną i osłabienie wartości waluty), mieszkańcy często starają się wymienić swoje oszczędności na inne stabilne waluty lub nieco bardziej ryzykowne instrumenty finansowe. Mimo podjęcia ryzyka i inwestycji w kruszce, akcje czy kryptowaluty, często są w stanie zachować dużo większy kapitał, niż pozostawiając środki na koncie lub w domu.

 

W co warto inwestować jeśli lokata to za mało?

Nikt nie powiedział, że inwestycja w alternatywne instrumenty finansowe dotyczy tylko krajów z niestabilną gospodarką. Wiele osób myśli nad regularnymi oszczędnościami i pomnażaniem swojego kapitału w alternatywny, choć bardziej ryzykowny sposób. Warto jest także dywersyfikować swoje inwestycje, by uchronić się przed ewentualną stratą całości. W co zatem jeszcze inwestują Polacy?

 

Waluty

Nie przynoszą spektakularnego zysku, ale ich wartość może się dość mocno się zmienić na przestrzeni lat. Przekonali się między innymi o tym wszyscy Ci, którzy wzięli kredyty we Frankach.

 

Indeksy giełdowe

Może być to np.: WIG20, czyli indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Akcje

Dla przykładu możemy tu wymienić największych graczy takich jak: Facebook, Apple lub Google. Każdy zna te marki i zapewne by w nie zainwestował na początku działalności, gdyby tylko przewidział ich spektakularny sukces.

 

Surowce

Złoto, srebro, ropa, alkohole. Część z tych surowców możesz zakupić także w postaci fizycznej!

 

Kryptowaluty

Mimo, że ilość kryptowalut wciąż rośnie, prawie każdy słyszał już zapewne o Bitcoinie. Co ciekawie większość zapytanych osób nie jest w stanie wyjaśnić czym on w zasadzie jest. To akurat temat rzeka przeznaczony na osobny artykuł. W skrócie jednak, jest to waluta wirtualna, która nie ma odpowiednika fizycznego. Jej wartość charakteryzuje się natomiast ogromnymi wahaniami rzędu kilkuset procent rocznie!

bitcoin

Stan na 28-11-2018r. Źródło: bitcoin.pl

 

Nieruchomości

Na rynku nieruchomości nie zawsze mamy do czynienia z ogromnymi stopami zwrotu. Zysk jednak ten możemy uznać za stosunkowo stabilny. Mimo, że ceny mieszkań wciąż rosną, popyt na własny kąt jest nadal ogromny.

 

Fundusze inwestycyjne

Jeśli sam nie lubisz lub nie znasz się na giełdzie, możesz powierzyć swoje środki doradcy inwestycyjnemu, który ulokuje je w danym funduszu. Niektóre fundusze mogą inwestować m.in. w akcje, obligacje, czy surowce. Zwróć jednak uwagę na wszelkie opłaty związane z inwestycją w fundusz, np.: opłata za wejście, wyjście, czy zarządzanie danym funduszem inwestycyjnym.

Są także pewne cechy funduszy inwestycyjnych, o których się zbyt często nie wspomina:

  • komornik będzie miał trudność z zajęciem środków na funduszu inwestycyjnym w przypadku egzekucji,
  • małżonek może mieć trudność z dostępem do środków w przypadku rozwodu lub śmierci partnera.

 

A jakie są Twoje sposoby na inwestowanie?

Polub nas na portalu Facebook