fbpx

Fuzje Bankowe 2019

Witajcie ponownie w Fabryce Finansów, na stronie gdzie rozmawiamy o rzeczach ważnych w sposób zrozumiały. Dziś porozmawiamy o ciekawym zjawisku w polskiej bankowości.

W ostatnim czasie mamy do czynienia z kupnem, przejęciami i fuzją banków. Jest to na tyle widocznie zjawisko, że możemy w zasadzie mówić o całej serii przejęć, przez którą w Polsce ubywa instytucji finansowych. Ponadto ta sytuacja może wprowadzić niejednego klienta w zakłopotanie, a części pracowników banków pozbawić pracy. Wynika to w głównej mierze z likwidacji placówek, które po zmianach będą pod jednym szyldem położone obok siebie oraz „dublujących” się pracowników na podobnych stanowiskach pracy. Ta sytuacja może także wprowadzić w pracy bankowców nerwową atmosferę i w wielu obszarach doprowadzić do wyścigu szczurów w celu osiągnięcia lepszych wyników. Co ciekawe, banki wciąż szukają wielu rąk do pracy. Ciekawą propozycję zamieścił między innymi bank PKO: https://www.pkobp.pl/grupa-pko-banku-polskiego/kariera/wracam-do-polski/wracam-do-polski/

praca w pko bp opinie

Których banków już nie ma?

BGŻ BNP i Raiffeisen pod jednym brandem

Bank BGŻ BNP Paribas kupił podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska od Raiffeisen Bank International AG za 3,25 mld zł. Fuzja operacyjna przewidywana jest w 2019 roku.

Bank BGŻ BNP Paribas planuje zwolnienia grupowe, które do 2020 roku obejmą do 2,2 tys. pracowników. 

fuzje banków 2019

 

Bank Zachodni WBK, Deutsche Bank Polska i Santander

W grudniu 2017 roku BZ WBK podpisał umowę przejęcia części działalności Deutsche Bank Polska. Wstępna cena za przejęcie aktywów to 1,29 mld zł. Co więcej, Bank Zachodni WBK zmienia nazwę na Santander Bank Polska. W tym przypadku również dojdzie do zwolnień.

Santander planuje zwolnić do 1 400 pracowników do końca 2019 r.

połączenie banków santander

 

Co się zmieni w Polskiej bankowości?

Bank Millenium i Euro Bank

Bank Millennium i Société Générale podpisały umowę dotyczącą zakupu Euro Banku przez Bank Millennium. Przedmiotem umowy jest nabycie przez Bank Millennium ok. 99,79% akcji Euro Banku za cenę referencyjną wynoszącą 1 833 mln PLN. Po uzyskaniu wymaganych zgód i akceptacji nastąpi fuzja obu instytucji w drugiej połowie 2019 roku.

 

Getin Noble łączy się z Idea Bankiem

Jakiś czas temu miliarder Leszek Czarnecki szukał partnera, który dokapitalizuje Getin Noble Bank i Idea Bank. Notowania jak i zaufanie banku spadło szczególnie po aferze z Getbackiem. Kolejne ruchy nastąpiły po aferze z KNF. Właściciel banków twierdzi, że prezes KNF zażądał od niego 40 mln zł łapówki w zamian za przychylność dla jego instytucji. Obecnie Getin Noble Bank oraz Idea Bank poinformowały w komunikatach giełdowych o zamiarze połączenia obu instytucji w jedną, która miałaby się zakończyć w 3 kwartale tego roku. Powstały bank ma stać się bankiem uniwersalnym.

 

Do jakich przejęć nie doszło w sektorze bankowym?

Pekao i Alior lub Pekao i PKO?

Początkowo dość głośno mówiono o fuzji dwóch największych banków: PKO BP z Pekao SA. Jeszcze głośniej zapowiadało się przejęcie Aliora przez Pekao SA, posiadających z całą pewnością zupełnie inne strategie i skupiających się na różnych grupach docelowych klientów. Po przeanalizowaniu sytuacji, stwierdzono, że korzystniejsza z punktu widzenia akcjonariuszy będzie ich odrębna działalność i współpraca w ramach Grupy Kapitałowej PZU.

pekao24 bankowość elektroniczna

 

Po co banki się łączą?

Fuzje bankowe pomagają wzrostowi ich aktywów i ilości klientów. Wyraźnie widać, iż banki walczą o pozycję największych, a ich fuzje pomagają dodatkowo w wyścigu technologicznym. Często dzięki przejęciom dochodzi także do uzupełnienia oferty tych banków i poszerzenia gamy produktów oferowanej klientom.

Jeśli jednak mowa o klientach, to dla nich samym często ta sytuacja oznacza pewne zmiany techniczne i przyzwyczajenia. Może być to między innymi: migracja systemów bankowych, zmiana sposobu logowania czy przydzielenie do obsługi nowego opiekuna. Mniej banków to dla klientów także mniejsze pole możliwości wyboru dostępnych ofert kredytowych i depozytowych.

Polub nas na portalu Facebook