fbpx

Kredyt na samochód – o czym powinieneś wiedzieć?

Jakie masz możliwości wybierając kredyt na samochód? Sprawdź poniższe porady i wybierz najlepszy kredyt na swoje wymarzone auto.

Każdy z nas nieustannie się przemieszcza: do pracy, do szkoły, na zakupy lub na wycieczkę. Powodów może być naprawdę wiele. Mimo, że sposobów podróży jest równie dużo, prawie wszyscy marzą o własnym samochodzie, który pełni nie tylko funkcję transportu i wygody.

Pomijając kwestię zanieczyszczenia powietrza i problemów z parkingiem, odnoszę wrażenie, że samochód odgrywa w naszym życiu także inne ważne role. Dla wielu osób samochód może być standardem, dla innych wyznacznikiem majętności, a dla jeszcze innych wielkim hobby i pasją na całe życie.

Kto z nas nie lubi podziwiać szybkich i luksusowych samochodów?

Wiele osób korzysta także z samochodu w celach służbowych, dojeżdżając do klienta czy przewożąc towar.

Co jednak w przypadku gdy potrzebujemy samochodu, ale nie posiadamy wystarczającej ilości gotówki?

kredyt na samochód

 

Na rynku usług finansowych istnieje obecnie wiele rozwiązań. Zrozumienie niektórych z nich może wprawić wiele osób w zakłopotanie nawet osoby związane z finansami na co dzień.

Nadal bardzo popularnym rozwiązaniem pozostaje jednak kredyt gotówkowy lub samochodowy.

 

Jaki kredyt na samochód?

Po pierwsze jeśli zastanawiasz się nad którymkolwiek z kredytów powinieneś posiadać:

– stałe źródło dochodów (w niektórych przypadkach możesz otrzymać ofertę kredytową z banku na podstawie dotychczasowej aktywności na swoim koncie),

pozytywną historię kredytową w BIK i innych bazach,

– zdolność kredytową (nadwyżkę dochodów nad obecnymi zobowiązaniami i kosztami stałymi).

Dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, dodatkowym autem jest możliwość optymalizacji podatkowej. Odsetki od kredytu firmowego stanowią bowiem koszt dla przedsiębiorcy, a od samochodu zakupionego w kredycie, można dokonywać odpisów amortyzacyjnych (tym samym pomniejszając podatek dochodowy).

Więcej na temat kredytów dla firm przeczytasz tutaj:

Gdzie wziąć kredyt dla firm w 2019 roku?

 

Kredyt na samochód: Czym różni się kredyt gotówkowy od kredytu samochodowego?

Przede wszystkim kredyt samochodowy kojarzy się z tańszym rozwiązaniem i z pewnością sprawdza się to w przypadku nowych samochodów, szczególnie gdy otrzymujemy ofertę bezpośrednio od dealera.

Jaki kredyt na samochód używany?

W przypadku samochodów używanych ta kwestia nie wygląda już tak różowo i niejednokrotnie w kwestii kosztów kredyt gotówkowy może okazać się bardzo podobny do kredytu samochodowego, a unikniesz przy tym wielu formalności i to rozwiązanie będzie dla Ciebie dużo bardziej elastyczne.

Kredyt samochodowy jest przeznaczony wyłącznie na zakup samochodu. Musisz więc wiedzieć jaki konkretnie samochód chcesz kupić. Kredyt gotówkowy może być przeznaczony na dowolny cel (np.: dodatkowe opłaty, wyposażenie czy ubezpieczenie samochodu).

Kredyt samochodowy wiąże się także z ustanowieniem zabezpieczenia w postaci rejestracji auta, czyli zastaw rejestrowy na kupowanym samochodzie, przewłaszczenia auta na rzecz banku, cesji polisy ubezpieczeniowej kupowanego samochodu na rzecz banku itp. Weź także pod uwagę, że do momentu spłaty kredytu nie jesteś w 100 % właścicielem samochodu (bank jest współwłaścicielem), w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego.

Kolejnym ograniczaniem w kredycie samochodowym może być także wymagany wkład własny, oraz fakt, że nie otrzymasz takiego kredytu na nieco starszy samochód (dodatkowo tak jak wspomniałem wcześniej kredyt samochodowy dla pojazdów używanym będzie droższy niż dla tych prosto z salonu).

 

Kredyt gotówkowy czy samochodowy?

kredyt samochodowy czy gotówkowy

 

Ważne porady dla kierowców

  • Decydując się na zakup drogiego auta, nie zapomnij o ubezpieczeniu samochodu (nawet jeśli nie jest ono wymagane). Pamiętaj, że Twój samochód może stać łatwym łupem złodziei.
  • Kupując nowy samochód musisz wziąć pod uwagę plusy i minusy takiej transakcji. Po pierwsze dużym plusem jest posiadanie kilkuletniej gwarancji. Z drugiej strony w ciągu pierwszych kilku lat Twój samochód straci na wartości nawet kilkadziesiąt procent.
  • Mierz siły na zamiary: po pierwsze uważaj, by rata kredytowa nie była dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Po drugie weź pod uwagę, że drogie auto może też być także drogie w jego utrzymaniu (serwisy, części, ubezpieczenie).
  • Kupując auto od osoby prywatnej musisz uiścić podatek PCC w wysokości 2% od wartości auta.

 

Jeśli prowadzisz firmę możesz dodatkowo rozważyć leasing (finansowy lub operacyjny) oraz wynajem długoterminowy.

 

Niezależnie od tego czy prowadzisz firmę lub jesteś osobą prywatną – zapytaj nas o szczegóły. Podpowiemy jak możesz sfinansować swój zakup i dobierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę kredytu lub leasingu.

 

Skontaktuj się z nami

 

https://www.facebook.com/fabrykafinansow/

 

 

Może zainteresować Cię także: