fbpx

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu

Zobacz na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu i ubezpieczenia.

W poprzednim wpisie opisałem jak możesz sfinansować zakup swojego wymarzonego samochodu.

O czym jednak powinieneś pamiętać przy zakupie auta i na co powinieneś zwrócić uwagę poza kwestiami takimi jak stan techniczny pojazdu.

 • Po pierwsze sprawdź czy auto nie jest kradzione. Możesz także odwiedzić ten serwis:

https://historiapojazdu.gov.pl

Oferuje on sprawdzenie historii pojazdu oraz jego parametrów. Możesz tam właśnie znaleźć informację czy samochód nie jest kradziony. Są także inne serwisy, które udzielą Ci zwykle odpłatnie więcej informacji o danym samochodzie, dzięki weryfikacji numeru VIN pojazdu. Dodatkowo:

 • Kupując samochód od osoby prywatnej powinieneś opłacić w Urzędzie Skarbowym podatek od czynności cywilnoprawnych.

 

Gdzie najlepiej wystawić samochód na sprzedaż?

 • Jeśli natomiast myślisz nad sprzedażą swojego starego samochodu, pomyśl nad wystawieniem aukcji na darmowym serwisie motoryzacyjnym, np. sprzedajemy.pl, grupach na portalu Facebook lub lokalnym serwisie ogłoszeniowym. Jeśli chodzi zaś o zakup opon, bardzo popularnym serwisem jest Oponeo.pl

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obowiązkowej polisy OC

Jeśli szukasz obowiązkowego ubezpieczenia OC, najpierw pomyśl czy nie warto będzie skorzystać ze zniżek innej osoby. W tym celu musiałaby ona zostać współwłaścicielem Twojego samochodu (np. przeniesienie zniżek OC na syna). To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dla młodych osób, które jeszcze zniżek nie mają.

Uwaga! Konsekwencją tego działania jest fakt, iż w przypadku szkody obydwie osoby będą ukarane. Pamiętaj, że szkoda nie jest przypisana do samochodu, tylko do jego właścicieli.

Pamiętaj aby skorzystać z porównywarki cen. Dzięki temu znajdziesz najtańsze ubezpieczenie OC.Zakres ubezpieczenia w przypadku OC jest ten sam, a ceny mogą się znacząco od siebie różnić.

Ciekawostka: Na polskim rynku również zaczęły się pojawiać polisy oparte o styl jazdy kierowcy. Taką możliwość oferuję np.: aplikacja Yanosik.

 

Przejdź do porównywarki ubezpieczeń i wybierz najtańszą ofertę

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy AC

W tym przypadku zakup polisy to kwestia dobrowolna (o ile nie korzystasz z kredytu samochodowego). Co więcej możesz dokupić AC niezależnie od OC. Różnice w cenie są jednak ogromne, a zakresy świadczeń zupełnie różne. Dla przykładu pozornie to samo ubezpieczenie może wynosić w jednym towarzystwie 2 000 zł, a w drugim 4 000 zł. Z czego to wynika?

Przejrzyj dokładnie OWU (ogólne warunki ubezpieczenia).

Sprawdź:

 • jaka jest wyceniona wartości auta (tyle będziesz mógł maksymalnie otrzymać odszkodowania)
 • czy ta suma jest wartością stałą, a może będzie spadać przez cały rok
 • czy w przypadku wystąpienia szkody Twoje odszkodowanie zostanie potrącone o Twój udział własny w szkodzie
 • jakie są sposoby likwidacji szkody:
  • czy naprawa jest na częściach nowych i oryginalnych (a może otrzymasz odszkodowanie obniżone o zużycie części, np.: 60% mniej!)
  • czy otrzymasz auto zastępcze na czas naprawy
 • w jakim przypadku w ogóle nie otrzymasz odszkodowania

 

Przejdź do porównywarki ubezpieczeń i wybierz najtańszą ofertę

 

Inne ważne porady w przypadku zakupu polisy AC

Nie zawsze patrz na procenty. To, że jedno Towarzystwo proponuje Ci 50%, to wcale nie oznacza, że ta sama polisa nie będzie tańsza w innym Towarzystwie przy 30%

Dodatkowo ochrona zniżek zapewnia Ci ochronę tylko w ramach jednego ubezpieczenia. Jeśli więc zmienisz Towarzystwo na inne, ochrona nie będzie obowiązywać.

Korzystaj z AC mądrze –  każda kolejna zgłoszona szkoda to nie tylko utrata zniżki, ale i wzrost ceny polisy w przyszłości przez kilka kolejnych lat.

 

Dodatkowo na stronie UFG (https://www.ufg.pl) możesz sprawdzić OC sprawcy szkody, a także przebieg własnego ubezpieczenia OC i AC wraz ze szkodami.

 

Dopłaty do odszkodowań OC

Jeśli chodzi o zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy, temat wciąż (niestety) jest bardzo popularny. Mimo, że wzrost składek miał przynieść wyraźną rekompensatę w postaci wyższego odszkodowanie, to niestety nie zawsze tak się dzieje. Na rynku działają firmy odzyskujące (wypłacające) dodatkowe odszkodowania.

Jeśli w ostatnich 3 latach miałeś szkodę z tytułu OC – możesz otrzymać dopłatę do odszkodowania.

Zapytaj o szczegóły: biuro@fabrykafinansow.com

lub wypełnij formularz u dołu strony, by dowiedzieć się jak otrzymać dopłatę do odszkodowania OC/AC

 

Poradnik początkującego kierowcy i inne porady dla kierowców

Obecnie (od 1 października 2018) nie wymagane jest, aby posiadać przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu i polisę OC (warto jednak mieć chociażby skan lub zdjęcie w swoim telefonie w przypadku szkody).

Jeśli chodzi o wymagane wyposażenie, powinieneś mieć w swoim samochodzie trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Musisz także posiadać przy sobie prawo jazdy.

Dodatkowo możesz wyposażyć się w kamizelkę odblaskową, apteczkę, żarówki na wymianę, a także koło zapasowe z potrzebnymi do montażu narzędziami.

 

Zapytaj o dopłatę do odszkodowania lub o ubezpieczenie samochodu:

 

 

Może zainteresować Cię także: