fbpx

Najlepsza karta kredytowa dla podróżujących (i nie tylko)

Wiele osób bardzo mylnie kojarzy kartę kredytową z czymś negatywnym. Wszyscy Ci, którzy wiedzą jak przydatnym narzędziem może się stać, szukają odpowiedzi na pytanie, którą kartę wybrać. W dzisiejszym wpisie odpowiem więc na pytanie: jaka jest najlepsza karta kredytowa (także dla podróżujących).

Dodatkowo: jeśli nadal masz wątpliwości, w tym wpisie dowiesz się czym właściwie są karty kredytowe i jak ona działają.

Czy wiesz, że bardzo często możesz skorzystać z dodatkowych bonusów związanych z użytkowaniem kart i robieniem codziennych zakupów?

 

 HIT – Najlepsza karta kredytowa według rankingu Bankier.pl i telefon za darmo! 

 

Karta kredytowa, a karta debetowa

Zarówno karty kredytowe jak i karty debetowe to karty bankowe, czyli karty wydawane przez banki (czasem karty mogą być także wydane przez inne instytucje finansowe). Z wyglądu niewiele się od siebie różnią. Posiadają swój numer, datę ważności, nazwę użytkownika czy kod CCV. Te dane powinieneś chronić i nie udostępniać innym osobom.

 

Jakie są więc różnice między kartą kredytową, a kartą debetową?

Karta debetowa to karta, którą może otrzymać każdy kto posiada rachunek bankowy bez dodatkowych warunków do spełnienia.

Karty kredytowe są natomiast przyznawana tylko niektórym osobom, na podstawie osiąganych dochodów lub aktywności na koncie bankowym. Im wyższa zdolność kredytowa, tym większy limit kredytowy może zostać Ci przyznany.

Karta kredytowa może działać odrębnie bez dodatkowego konta bankowego. Posiada ona swój własny rachunek do spłaty. 

Dodatkowo dla niektórych użytkowników wydawane są także prestiżowe karty kredytowe: np.:

  • złote karty kredytowe,
  • platynowe karty kredytowe.

 

Gdzie płacić kartą kredytową?

Zarówno karta kredytowa jak i debetowa to karty płatnicze, czyli można nimi płacić w sklepach stacjonarnych oraz w Internecie. Niekiedy używa się także karty bankomatowej, dzięki której istnieje możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatu, by skorzystać z gotówki. Tą funkcję posiadają oczywiście także inne karty.

 

Dlaczego karta kredytowa jest przydatna?

Po pierwsze dzięki karcie kredytowej możesz korzystać ze środków, których obecnie nie posiadasz.  Możesz w ten sposób bardzo tanio pożyczać pieniądze lub nawet za darmo (jeśli spłacasz całość w wyznaczonym terminie). Dodatkowo posiadając kartę kredytową możesz korzystać z wielu innych przywilejów. Może Ci się ona także przydać do:

Korzystanie z karty kredytowej to także doskonały sposób na budowanie pozytywnej historii kredytowej. Na ten temat przeczytasz więcej tutaj:

Buduj swoją historię kredytową za darmo

 

Karta kredytowa – zasady korzystania

Jak spłacać kartę kredytową?

Kartę najlepiej spłacać swoją kartę w okresie bezodestkowym. To oznacza, że możemy korzystać z pożyczonych od banku pieniędzy za darmo, przez okres kilkudziesięciu dni (zwykle maksymalnie ok. 60 dni).  Jeśli na wskazany rachunek nie zwrócimy pełnej kwoty, musimy na poczet spłaty karty kredytowej zapewnić przynajmniej kwotę minimalną (ok 3-5% tego co zostało pożyczone).  Reszta pieniędzy będzie wymagana do zwrotu w późniejszym terminie. Będzie to jednak kwota powiększona o oprocentowanie, które w skali roku wynosi zwykle 10%.

 

Karta kredytowa, a reklamacja transakcji

Karty kredytowe posiadają funkcję chargeback. To oznacza, że zwykle mamy możliwość odzyskać swoje pieniądze, np. wtedy gdy karta została skradziona lub ktoś posłużył się jej danymi.

 

Jaka będzie najlepsza karta kredytowa?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Najlepsza „kredytówka” to taka, która nie ma żadnych dodatkowych opłat. Według mnie nie należy więc szukać najtańszej karty kredytowej, trzeba znaleźć tą darmową!

Opłaty za kartę kredytową w niektórych bankach mogą być bowiem spore. Może to być opłata za wydanie karty, opłata miesięczna lub opłata roczna.

Obecnie korzystam głównie z darmowej karty kredytowej T-mobile Usługi Bankowe, która dodatkowo oferuje mi comiesięczny Cashback (zwrot gotówki w wysokości 25 złotych). Dodatkowo częste promocje i bonusy oferuje także bank Citi Handlowy.

 

Odbierz 400 zł do sklepu Biedronka z kartą kredytową Citi

 

lub zobacz pełen ranking poniżej:

 

Ranking najlepszych kart kredytowych na 2019 rok

W rankingu znajdziesz między innymi: karty z cennymi bonami i gadżetami o wartości kilkuset złotych.

 

Która karta będzie lepsza: Karta kredytowa Visa czy Mastercard?

Dla użytkownika nie ma to zwykle większego znaczenia. Każda z tych kart może mieć jednak swoje dodatkowe programy lojalnościowe, rabaty lub promocje. Dla karty Visa może być to program Visa Oferty, a dla Mastercard program Priceless Specials. Warto więc posiadać dwie odrębne karty w portfelu i korzystać z różnych benefitów.

 

Ranking kart kredytowych 2019

Tak jak wspomniałem powyżej: według mnie najlepszym obecnie wyborem dla osób fizycznych będzie po prostu darmowa karta, dzięki której możesz dodatkowy zarobić, np. odbierając co miesiąc jakiś bonus za jej użytkowanie! Spłacając kartę kredytową w okresie bezodsetkowym nie poniesiesz żadnych dodatkowych opłat z nią związanych, a dodatkowo podczas jej wyrabiania możesz odebrać za darmo gadżety o sporej wartości.

 

Pełny ranking kart kredytowych z bonusami znajdziesz poniżej:

Ranking najlepszych kart kredytowych na 2019 rok

 

Najlepsza karta kredytowa za granicą 2019

Revolut + zasilenie kartą kredytową

Jaka będzie najlepsza karta kredytowa dla podróżujących? W zasadzie istnieje bardzo prosty sposób. Najlepszym rozwiązaniem dla podróżników będzie połączenie dwóch kart. Po pierwsze potrzebujesz darmowej karty kredytowej, np. którejś z powyższego rankingu. Po drugie zacznij używać darmowej karty Revolut lub Curve. Na ten temat pisałem poniżej:

Jak najtaniej wymienić walutę? Banki ich nienawidzą!

Mówiąc w skrócie: karta Revolut lub Curve to możliwość płacenia w około 150 różnych walutach za pomocą jednej karty, na całym świecie i bez dodatkowych opłat! Karta kredytowa posłuży Wam natomiast jedynie do zasilania wybranego przez Was konta. Wystarczy więc powiązać kartę kredytową z kontem Revolut lub Curve. (Jedynie na co musisz zwrócić uwagę to fakt, czy Twój bank nie pobiera dodatkowej prowizji za taką transakcję.)

Dzięki temu będąc za granicą, nie będziecie się martwić kosztami związanymi z wypłatą z bankomatów, słabym kursem walut i innymi dodatkowymi prowizjami. Jeśli interesują Was inne porady na temat oszczędzania podczas podróży, sprawdźcie koniecznie ten poradnik:

Tanie podróżowanie po świecie na własną rękę – bez biura podróży