fbpx

Kredyt obrotowy dla firm – co to jest?

Zastanawiasz się co to jest kredyt obrotowy dla firm i jakie warunki trzeba spełnić, żeby go dostać?

Obecnie istnieje wiele produktów bankowych dla przedsiębiorców, co może powodować pewne zakłopotanie. Jedną z opcji jest kredyt ratalny. W tym przypadku sprawa wygląda bardzo prosto. Otrzymujesz środki na dowolny cel, które zwracasz do banku cyklicznie – najczęściej płacąc jedną ratę co miesiąc.

Bardzo popularne są jednak różnego rodzaju limity. Mogą one nosić różną nazwę, ale zasada ich działania jest zwykle bardzo do siebie podobna.

 

Kredyt obrotowy dla firm – na czym polega?

Kredyt obrotowy jest zabezpieczeniem dla przedsiębiorcy podczas trudniejszych momentów prowadzenia swojej działalności.

Przedsiębiorcy bardzo często sięgają po tego typu rozwiązanie w przypadku chwilowego problemu z płynnością finansową swojej firmy, np. w momencie gdy odbiorca spóźnia się z zapłatą należnej faktury. Kredyt obrotowy to także dobre rozwiązanie w momencie poniesienia nagłych i nieprzewidzianych wydatków w firmie.

 

Kredyt obrotowy dla firm – kto może otrzymać?

Standardowo musisz prowadzić firmę co najmniej 12 miesięcy i posiadać przychody (obroty) na koncie. Najłatwiej jest otrzymać finansowanie jeśli prowadzisz Jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczasz się na zasadzie Księgi Przychodów i Rozchodów lub Ryczałtu.

Pomożemy Ci także otrzymać finansowanie nawet jeśli masz bardzo niski dochód lub stratę. By otrzymać kredyt bankowy nie możesz mieć jednak problemów z BIK.

 

Limit w rachunku firmowym

Jedną z możliwości uzyskania kredyt bądź limitu, jest limit kredytowy w rachunku firmowym.

Inne nazwy tego produktu to: limit w rachunku bieżącym, limit w koncie lub kredyt w rachunku bieżącym. W praktyce tego typu rozwiązanie oznacza, że przyznany limit jest ściśle powiązany z rachunkiem firmowym.

 

Limit w koncie – jak spłacać?

Z limitu przedsiębiorca może korzystać w dowolnym momencie, gdy saldo na rachunku firmowym będzie ujemne.

Mówiąc wprost: w pierwszej kolejności korzystamy ze swoich pieniędzy na rachunku, a dopiero później z przyznanego przez bank limitu. Oczywiście nie możemy pożyczyć więcej pieniędzy niż z góry ustalony limit.

 

Limit w rachunku firmowym – czy się opłaca?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej. Limit / kredyt odnawialny może się okazać bardzo dobrą opcją „na czarną godzinę”. Dużo łatwiej i szybciej będzie nam skorzystać z przyznanego wcześniej limitu, niż starania się o zupełnie nowy kredyt.

 

Limit odnawialny w rachunku, a odnowienie

Limit odnawialny w rachunku jest zwykle udzielany na stosunkowo krótki okres czasu, np. 12, 24 lub 36 miesięcy. Przez ten okres możemy pożyczać pieniądze, a każdy przypływ pieniędzy (np. wpłata we wpłatomacie lub przelew przychodzący) będzie ten limit odnawiał. Takie rozwiązanie można by to porównać do szklanki z wodą, z której raz pijemy, a raz dolewamy wodę.

Gdy umowa limitu się kończy, może zostać odnowiona na kolejny okres. Może, ale nie musi.

Wiele przedsiębiorców zgłasza się do nas po pomoc, ponieważ bank nie przedłużył im przyznanego wcześniej limitu z uwagi na różne czynniki. Podczas odnowienia limitu na kolejny okres, bank ponownie bada kondycję finansową firmy: sprawdza wyniki finansowe czy aktualne zadłużenie kredytowe w innych bankach. Warto więc śledzić saldo swojego obecnego zadłużenia i ważność przyznanego przez bank limitu. Inaczej mówiąc: jeśli umowa limitu nie zostanie przedłużona na kolejny okres, będziesz musiał uregulować całe bieżące zadłużenie.

 

Kredyt obrotowy dla firm w rachunku kredytowym

Drugą opcją jest otrzymanie kredytu obrotowego w rachunku kredytowym. Tego typu rozwiązanie nie jest więc powiązanie z naszym rachunkiem bankowym i ma odrębny rachunek do spłaty zadłużenia. Kredyt obrotowy można by porównać do karty kredytowej.

 

Kredyt obrotowy dla firm: oprocentowanie

Obecne oprocentowanie wszelkiego rodzaju limitów i debetów jest bardzo zbliżone. W przypadku oferty kredytowej dla małych firm, oprocentowanie limitów wynosi zwykle 10% w skali roku. Dodatkowo mogą się pojawić inne opłaty takie jak: prowizja za udzielenie limitu lub opłata za niekorzystanie z limitu. Nadal może się to jednak opcja korzystniejsza, niż przy zwykłym kredycie ratalnym (szczególnie jeśli korzystasz z limitu sporadycznie).

 

Kredyt obrotowy dla firm ranking

Obecnie w internecie ciężko jest znaleźć rzetelny ranking kredytów obrotowych dla firm, a sugerowane parametry kredytowe mogą w praktyce się różnić.

Z czego to wynika?

Warunki kredytowe mogą być różne dla każdego klienta. Każdy klient oceniany jest przez bank indywidualnie. Bank sprawdza bowiem historię kredytową i bieżące wyniki finansowe firmy.

 

Gdzie najłatwiej o kredyt obrotowy dla firm?

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę dla siebie. Za pomoc w pozyskaniu środków dla Twojej firmy nic nie zapłacisz.

 

Zadzwoń lub użyj formularza kontaktowego poniżej:

Tel. 724 905 372

 

Formularz kontaktowy

 

https://www.facebook.com/fabrykafinansow/

 

 

Może zainteresować Cię także: