fbpx

Kredyt hipoteczny – co to jest, definicja

Wiele osób zastanawia się gdzie wziąć kredyt hipoteczny i jaki kredyt będzie najlepszy dla nich. Przeczytaj ten wpis, w którym odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania kredytobiorców.

Kredyt hipoteczny to jeden z najczęściej wybieranych produktów bankowych. Dla nas Polaków jest to temat szczególnie ważny. Jako naród przywiązujemy dużą wagę do własnego mieszkania lub domu. Inaczej wygląda to chociażby na zachodzie Europy, gdzie mieszkańcy znacznie częściej się przemieszczają i bardzo często wynajmują mieszkanie, zamiast kupować je na własność. Co więcej, dla Polaków potocznie zwane „własne M”, jest w pewien sposób uznawane za posiadanie wyższego statusu majętności. Dodatkowo dochodzą także powody posiadania własnych czterech kątów. Przede wszystkim chęć posiadania niezależności, większej przestrzeni, a często także brak porozumienia z rodziną pod jednym dachem.

Co na ten temat mówi definicja? Otóż ten rodzaj kredytu to zobowiązanie długoterminowe, udzielone przez bank. Cechą takiego rozwiązania jest zabezpieczenie w formie hipoteki ustanowionej na nieruchomości i wpisanie jej do księgi wieczystej.

 

Kredyt hipoteczny – na czym polega?

Mówiąc po ludzku.. jako klient pożyczasz pieniądze od banku, za które możesz zakupić mieszkanie lub dom. To doskonała opcja jeśli nie masz obecnie wystarczającej ilości potrzebnej na ten cel gotówki. Musisz jednak spełnić kilka ważnych warunków.

Sprawdź ten poradnik kredytu hipotecznego. Znajdziesz tutaj najczęściej zadawane pytania i wątpliwości klientów, którzy mierzą się zakupem własnego mieszkania lub domu.

 

Kredyt mieszkaniowy, a hipoteczny

Te pojęcia są w języku potocznym używane zamiennie, lecz w praktyce się od siebie różnią. Można by powiedzieć, że termin hipoteczny jest po prostu bardziej obszerny, a kredyt mieszkaniowy (kredyt na mieszkanie) jest jednym z jego elementów. Dodatkowo można także spotkać się z kredytem hipotecznym na:

 • remont,
 • budowę domu / na dom,
 • mieszkanie,
 • działkę (zakup działki).

 

Kredyt hipoteczny na dowolny cel?

Jeśli pieniądze chcemy przeznaczyć na inny cel niż zakup nieruchomości, istnieje takie rozwiązanie jak pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Z tej opcji pożyczania pieniędzy, mogą skorzystać wyłącznie Ci, którzy posiadają już własną nieruchomość. Dodatkowo nie może być ona obciążona. Będzie to nieco tańsza opcja niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego.

 

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny

To rozwiązanie jest bardzo podobne do gotówkowego kredytu konsolidacyjnego. Polega na połączeniu kilku kredytów w jeden, w celu wydłużenia okresu spłaty i zmniejszenia bieżącej raty. Oczywiście w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego wymagane będzie zabezpieczenie w postaci nieruchomości.

 

Kredyt gotówkowy, a hipoteczny

Przede wszystkim w przypadku kredytów gotówkowych, mamy do czynienia z dużo prostszą i szybszą procedurą kredytową. Wiąże się to jednak z mniejszymi dostępnymi kwotami oraz wyższymi kosztami kredytowymi. Zupełnie inaczej wygląda procedura w przypadku rozwiązania hipotecznego.

 

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny – jaki bank wybrać?

Zastanawiasz się w jakim banku wziąć kredyt? Oferty banków nieustannie się zmieniają i bazują na wielu różnych czynnikach. To oznacza, że dla dwóch różnych klientów, oferty mogą się znacznie od siebie różnić. Często zdarzają się także oferty promocyjne. Najważniejsze będą dla Ciebie całkowite koszty kredytu.

Skontaktuj się z nami, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie.

 

Kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyt hipoteczny, a zdolność kredytowa

Zanim znajdziemy odpowiednią i wymarzoną nieruchomość, należy zweryfikować swoją zdolność kredytową w celu obliczenia dostępnej kwoty. Każdy bank wylicza zdolność według własnego kalkulatora kredytowego. To oznacza, że 2 różne banki mogą obliczyć zgoła różną zdolność kredytową.

 

Co wpływa na zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową składa się kilka czynników. Najważniejsze z nich to:

 • średniomiesięczny dochód,
 • obecne zobowiązania kredytowe,
 • wydatki miesięczne / koszty utrzymania gospodarstwa.

Dodatkowo ważna w oczach banku jest dobra historia kredytowa. Przeczytaj na ten temat więcej poniżej:

Historia kredytowa – budują ją za darmo

 

Skontaktuj się z nami, a za darmo sprawdzimy dla Ciebie maksymalną dostępną kwotę do uzyskania (możesz użyć formularza na dole tej strony).

 

Kredyt hipoteczny, a minimalny wkład własny

Od pewnego czasu został wprowadzony wymóg posiadania wkładu własnego. Zwykle jest to 10% lub 20%. W przypadku niższego wkładu może być wymagane dodatkowe ubezpieczenie, a co za tym idzie wyższe całkowite koszty kredytowe.

Z tej informacji wynika, że dobrze jest posiadać własne oszczędności.

 

Gdzie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Bank może także potraktować inną nieruchomość jako wkład własny. To dobre rozwiązanie jeśli masz już inne mieszkanie lub dom. Możesz także poprosić o pomoc kogoś innego, np. rodzinę. Jeśli natomiast ktoś poprosił o pomoc Ciebie w celu otrzymania kredytu, zastanów się jak bardzo ufasz swoich znajomym. Poręczenie lub partycypowanie w kredycie jako współkredytobiorca, może w przyszłości narazić Cię na utratę pieniędzy.

 

Kredyt hipoteczny, a czas oczekiwania

Procedura uzyskania popularnej „hipoteki” trwa zwykle od 4 do 6 tygodni i składa się z kilku etapów. Jest to między innymi

 • złożenie wniosku kredytowego i przejście analizy kredytowej w banku,
 • złożenie podpisów na umowie kredytowej,
 • wypłata kredytu hipotecznego i zakup nieruchomości.

W międzyczasie mogą być wymagane jakieś dodatkowe dokumenty lub uzupełnienie informacji. Zdecydowanie prościej jest skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego, który poprowadzi Cię przez cały proces kredytowy, aż do momentu wypłaty środków.

 

Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty są wymagane?

Bank będzie wymagał od Ciebie dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość. Musi także zweryfikować uzyskiwany przez Ciebie dochód, a także dokumenty dotyczące nieruchomości, którą chcesz nabyć.

 

Gdzie kredyt hipoteczny na firmę?

Popularna „hipoteka” jest także dostępna dla firm. Zwykle musisz jednak prowadzić działalność minimum rok czasu. Możesz także wybrać kredyt firmowy, który cieszy się dużo popularnością z uwagi na zdecydowanie krótszą procedurę. Kredyt dla firm jest także dostępny dla przedsiębiorstw, które nie wykazują dochodu lub nawet odnotowują stratę. To oznacza, że kredyt firmowy możesz uzyskać znacznie łatwiej, ale będzie od droższy.

 

Jaki kredyt hipoteczny dla wolnych zawodów?

Jesteś lekarzem, prawnikiem lub wykonujesz inny wolny zawód? W swojej ofercie mamy także propozycję dla wolnych zawodów. Więcej na ten temat przeczytasz także tutaj:

Kredyt dla wolnych zawodów na oświadczenie

Gdzie kredyt hipoteczny dla osób pracujących za granicą?

Pracujesz za granicą i interesuje Cię kredyt hipoteczny w euro lub w innej walucie? Możemy Ci pomóc. Istnieją banki, które nadal mogą udzielić finansowania, dla osób pracujących za granicą.

 

Jaki kredyt hipoteczny dla rolnika?

Interesuje Cię oferta kredytowa dla rolników. Sprawdź ją tutaj:

Kredyty dla rolników

Gdzie wziąć kredyt hipoteczny – ranking na rok 2019

Tak jak wspomnieliśmy powyżej. Rankingi kredytów hipotecznych nieustannie się zmieniają i ofertę warto sprawdzać na bieżąco. Jest jednak kilka elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę:

 • oprocentowanie i odsetki kredytowe,
 • prowizja za udzielenie kredytu,
 • koszty początkowe,
 • koszty całkowite,
 • rata miesięczna.

Interesuje Cię porównanie ofert kredytowych? Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci najlepsze i aktualne oferty prosto z banku.

 

Kredyt hipoteczny – kalkulator RRSO

Jeśli znasz parametry wybranej przez siebie oferty i interesuję Cię kalkulator kredytu hipotecznego, możesz  sprawdzić to narzędzie:

https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-hipoteczny-kalkulator-rrso

 

Gdzie wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Większość banków ma w swojej ofercie ofertę kredytową z oprocentowaniem zmiennym, które opiera się na wskaźniku WIBOR. To oznacza, że rata może ulec zmianie podczas trwania umowy (wzrosnąć lub zmaleć). Warto więc wziąć pod uwagę możliwość płacenia nieco wyższej raty za jakiś czas.

 

Kredyt hipoteczny 100 tys. – symulacja i koszty

Na jakie warunki może liczyć kredytobiorca, który chce wziąć kredyt w wysokości 100 000 zł na 360 miesięcy? Poniżej przedstawiamy symulację kredytową, dla jednej z najtańszych ofert na rynku (zakup mieszkania).

Parametry:

Waluta: PLN

Rodzaj rat: Równe

hipoteczny symulacja

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jaki kredyt hipoteczny dla młodych?

Obecnie młodzi ludzie nie mogą już liczyć na wsparcie programu rządowego MDM. Pomysłem na zwiększenie dostępności kredytu, jest dodanie kredytobiorców. Mogą być to np. rodzice, dziadkowie lub inne osoby trzecie.

 

Kredyt hipoteczny, a rozwód

Mówi się, że nic tak dobrze nie wiąże ludzi jak wspólny kredyt (mocniej niż małżeństwo). Jest w tym sporo racji. Po rozwodzie małżonkowie muszą nadal wspólnie spłacać swoje zobowiązania, które zostały wcześniej zawarte.

 

Kredyt hipoteczny dla singla

Oczywiście o kredyt mogą się starać także osoby, które nie są w związku małżeńskim. Dla banku jest to jednak nieco większe ryzyko kredytowe, niż w przypadku ubiegania się o kredyt przez dwoje pracujących ludzi. Z drugiej strony singiel ponosi często niższe koszty prowadzenia gospodarstwa domowego i w niektórych przypadkach będzie to dla niego korzystniejsze.

 

Kredyt hipoteczny bez ślubu

Formalizacja związku nie jest dla banku konieczna. O wspólny kredyt mogą się więc ubiegać także pary czy narzeczeni.

 

Kredyt hipoteczny – do jakiego wieku jest dostępny?

Tak jak wspomniano powyżej, każdy bank rządzi się swoimi prawami. Najczęściej jednak w momencie spłaty kredytu, kredytobiorca nie powinien mieć więcej niż 70 lat. Są jednak wyjątki od tej reguły.

 

Kredyt hipoteczny dla emeryta

Jeśli o udzielenie kredytu będzie starał się emeryt, z pewnością okres jego spłaty może być znacznie krótszy niż ten maksymalny. Dodatkowo bank może wymagać od kredytobiorcy odpowiednią polisę (ubezpieczenie na życie).

 

Kredyt hipoteczny, a umowa na czas określony

Najbardziej pożądaną umową przez bank jest umowa na czas nieokreślony. Jest jednak szansa, aby otrzymać kredyt w przypadku innych umów. Wszystko zależy od parametrów takich jak: okres zawarcia umowy i okres jej obowiązywania.

 

Kredyt hipoteczny, a umowa zlecenie, umowa o dzieło

Podobnie wygląda sytuacja w przypadków umów zlecenie lub umów o dzieło. Tutaj także kluczowe jest jak długo dana osoba jest zatrudniona w jednej firmie i do kiedy obowiązuje dana umowa.

 

Kredyt hipoteczny – czy warto?

Z kredytów należy korzystać rozsądnie. Wydaję się jednak, że pożyczanie pieniędzy na dom lub mieszkanie jest zrozumiałym powodem. Dla większości osób odłożenie kilkuset tysięcy złotych w gotówce może być nieosiągalne, a rozłożenie tak dużych kosztów na raty jest jedyną możliwością, by w końcu zamieszkać we własnych czterech kątach.

Trzeba także brać pod uwagę, że jest to zobowiązanie długoterminowe, a w trakcie kilkudziesięciu lat może się zdarzyć, że stracimy pracę czy spotkają nas inne problemy, np. zdrowotne. Warto więc rozłożyć spłatę na dłuższy okres czasu, a w razie nadwyżki finansowej dokonać wcześniejszej spłaty kredytu. Statystyki mówią jednak, że jest to najlepiej spłacany kredyt ze wszystkich produktów finansowych i rzadko dochodzi do sytuacji, że nieruchomość zostaje przejmowana przez bank.

 

Przydatne pojęcia i terminy bankowe

Oprocentowanie – cena kredytu. Na oprocentowanie składa się marża banku + WIBOR.

Marża – część oprocentowania kredytu. Jest to wartość, którą zarabia bank udzielając kredytu.

WIBOR – stopa procentowa, po której banki komercyjne użyczają sobie pieniądze.

Wzrost WIBORU jest dla kredytobiorcy równoznaczny z płaceniem wyższych rat, a jego spadek oznacza ich obniżenie.

Prowizja – jednorazowa opłata, którą pobiera bank przy udzielaniu kredytu.

 

Gdzie wziąć kredyt hipoteczny online?

Jeśli szukasz pomocy internetowej – skontaktuj się z nami poniżej. Wiele rzeczy pomożemy Ci załatwić zdalnie. Podpowiemy na co możesz liczyć i jakie formalności musisz spełnić.

Możesz także przeczytaj więcej o pracy pośrednika kredytowego tutaj:

 

Najlepsze kredyty hipoteczne

Gwarantujemy zadowolenie i wysoką skuteczność. Sprawdź sam.

 

Formularz kontaktowy