fbpx

Linkedin – co to za portal i na czym polega?

Nadal nie wiesz co to jest Linkedin i co on ma wspólnego z finansami i zarabianiem pieniędzy? Otóż bardzo wiele. Zanim jednak wyrobisz sobie opinię na ten temat, sprawdź koniecznie informacje, które dla Ciebie przygotowałem.

Linkedin to międzynarodowy serwis społecznościowy, dzięki któremu możesz dotrzeć do wielu interesujących osób, które znacząco mogą wpłynąć na Twoje losy zawodowe lub Twój biznes.

Szukasz pracy? Jesteś rekruterem? Jesteś sprzedawcą i szukasz klientów? Interesują Cię nowe kontakty biznesowe? Chcesz promować swoją firmę i więcej zarabiać? Świetnie trafiłeś!

Ten artykuł został podzielony na kilka części, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się po nim poruszać: 

 1. Linkedin dla pracowników.
 2. Linkedin dla sprzedawców.
 3. Linkedin dla firm.

Na początek jednak zostanie wyjaśnione czym jest i czym nie jest Linkedin, oraz jak uzupełnić swój profil prywatny, aby w pełni wykorzystać potencjał tego serwisu społecznościowego.

 

Linkedin w Polsce

Mimo, że serwis jest międzynarodowy, to oczywiście korzysta z niego także wiele osób w Polsce. Na dzień dzisiejszy liczba polskich użytkowników wynosi około 3 miliony. W wielu przypadkach są to osoby dobrze wykształcone, mieszkające w dużych miastach. Co najważniejsze jednak, nigdzie indziej nie znajdziesz tylu pożądanych na rynku pracy specjalistów, menadżerów wysokiego szczebla i osób decyzyjnych w jednym miejscu i czasie.

linkedin w polsce

 

Linkedin Local w Polsce i szkolenia z Linkedin

Linkedin Local to inicjatywa użytkowników serwisu, dzięki której osoby ze świata online mogą spotkać się i poznać na żywo. Tego typu eventy organizowane są cyklicznie w wielu miastach w Polsce. Oprócz szeroko rozumianego networkingu, podczas spotkań można także dowiedzieć się więcej na temat działania serwisu, a co za tym idzie, są to także pewnego rodzaju szkolenia z zakresu Linkedin.

 

Jak działa Linkedin: Linkedin vs Facebook

Choć ten biznesowy portal coraz mocniej zyskuje na sile, to wciąż niewiele osób wie jak z niego korzystać, by przynosił pożądany przez nas efekt. Wiele osób utożsamia go z biznesowym Facebookiem i jest w tym trochę racji. Na tym portalu nie znajdziesz jednak śmiesznych memów i słodkich kociaków. Jest jednak kilka rozwiązań zaimplementowanych z Facebooka, a już niedługo mają się także pojawić wydarzenia.

 

Linkedin czy Goldenline?

Inni użytkownicy porównują Linkedin do polskiego serwisu Goldenline. Wygląda jednak na to, że międzynarodowy kolos kupiony przez Microsofta, wyrasta na zdecydowanego lidera tego pojedynku.

 

Dla kogo przeznaczony jest Linkedin?

Przede wszystkim ten portal sprawdzi się dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani:

 • poszukiwaniem pracy,
 • pozyskaniem nowych klientów i sprzedażą,
 • tworzeniem swojej marki osobistej,
 • tworzeniem swojej marki firmowej,
 • znalezieniem nowych partnerów biznesowych do współpracy.

 

Linkedin, a opłaty i konto premium

Konto w serwisie możesz mieć zupełnie za darmo. Możesz także zakupić konto premium, by cieszyć dodatkowymi usługami.

Konto premium można podzielić na kilka różnych wariantów, które różnią się  nieco od siebie w zależności od Twoich potrzeb. Najważniejsze jednak, że możesz je wcześniej bezpłatnie przetestować. Dokładny cennik usług znajdziesz na oficjalnej stronie.

 

Dobry profil na Linkedin to klucz do sukcesu.

Na początek weźmy pod lupę profil prywatny. O swój profil osobisty muszą zadbać wszyscy bez wyjątku, którzy chcą cokolwiek osiągnąć na tym portalu. Szczególne ważne jest dokładne uzupełnienie i opracowanie swojego profilu, jeśli interesują Cię nowe oferty pracy i nowe kontakty biznesowe.

Postaraj się uzupełnić każde możliwe pole. Standardowo ważne jest, aby uzupełnić swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie czy licencje i certyfikaty. Są jednak także inne pola warte uwagi, takie jak: patenty, kursy, projekty, wyróżnienia i nagrody czy języki obce.

 

Linkedin, a zdjęcie profilowe

Dobry wizerunek w sieci to podstawa. Warto zadbać o dobrze dobrane zdjęcie profilowe. Skan zdjęcia z legitymacji szkolnej nie wygląda zbyt profesjonalnie i nie wzbudza zaufania.

linkedin mateusz garbacz

 

Linkedin, a zdjęcie w tle

Warto także dodać tło do swojego profilu. Może one być np. związane z Twoim zawodem lub Twoją firmą.

 

Linkedin, a słowa kluczowe

Jeśli chcesz znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania i dać się znaleźć potencjalnym rekruterom, musisz nasycić swój profil o słowa kluczowe. Przypuśćmy, że chcesz znaleźć pracę jako grafik. W tym przypadku najlepiej będzie użyć słowa grafik kilkukrotnie.

 

Zobacz jak wyglądają wyświetlenia mojego profilu:

Linkedin dobry profil

 

Linkedin, a nagłówek

W nagłówku warto konkretnie wskazać kim naprawdę jesteś. W wielu przypadkach nagłówki są mocno przesadzone, ale dzięki temu wyróżnisz się z tłumu.

 

Linkedin, a podsumowanie zawodowe

W podsumowaniu warto wskazać czym dokładnie się zajmujesz. Jeśli szukasz pracy, możesz opisać dlaczego pracodawca miałby zatrudnić akurat Ciebie. Jeśli jesteś sprzedawcą i szukasz klientów, możesz wskazać w jaki sposób możesz im pomóc.

 

Linkedin, a umiejętności

W swoim profilu warto także zamieścić listę umiejętności. Warto jednak wypisać te, które Cię dobrze określają lub Cię wyróżniają.

 

Linkedin, a rekomendacje

Profil osobisty zawiera także miejsce do udzielenia i otrzymywania rekomendacji. Możesz tam więc potwierdzić pozytywny przebieg współpracy ze swoim klientem, pracownikiem czy partnerem biznesowym.

 

Linkedin, a zainteresowania

W profilu indywidualnym jest także miejsce na zainteresowania. Chodzi jednak głównie o profile firmowe i grupy, które obserwujesz.

 

Linkedin, a sieć kontaktów

„Książkowo” zaleca się, aby zapraszać do sieci kontaktów tylko osoby, które się zna. Tych których nie znamy osobiście, możemy zapraszać wysyłając spersonalizowane zaproszenie. Wiele osób zaprasza do swojej sieci innych użytkowników masowo (LION), by szybciej zbudować potężną sieć kontaktów. Sam musisz zdecydować czy stawiasz na ilość, czy jakość Twojej sieci kontaktów.

 

Linkedin, a short url

Edytując swój prywatny profil, możesz zmienić i skrócić link, który do niego prowadzi. Dzięki temu łatwiej będzie Cię znaleźć i będzie to wyglądać profesjonalnie.

W moim przypadku wygląda to tak:

https://www.linkedin.com/in/m-garbacz/

 

Linkedin dla pracowników – jak najlepiej szukać pracy?

Czy Linkedin to tylko wirtualne CV?

Bardzo często serwis kojarzony jest z miejscem, gdzie możemy zamieścić swoje CV. Faktycznie ten portal pełni rolę miejsca, dzięki któremu możesz łatwiej znaleźć pracę. Możesz to jednak robić efektywniej stosując inne metody. Samo zamieszczenie kilku danych nie gwarantuje Ci sukcesu, a już na pewno nie wyróżnienie się z tłumu.

 

Linkedin, a oferty pracy.

Czy Linkedin pomaga znaleźć pracę? Oczywiście. Można śmiało rzec, że pracę możesz znaleźć na co najmniej kilka sposobów, nawet jeśli Twoja branża nie jest tak popularna jak sektor IT.

Po pierwsze, już na samym początku możesz oznaczyć w swoim profilu, że jesteś zainteresowany karierą zawodową. Tak jak wspomniałem powyżej, warto uzupełnić swój profil o słowa kluczowe dla Twojej branży. Dodatkowo portal posiada osobną zakładkę z ofertami pracy, gdzie sam możesz przeglądać interesujące Cię ogłoszenia.

 

Linkedin, a wyszukiwarka

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z wyszukiwarki. Odnalezienie odpowiednich osób i zaproszenie ich do sieci może znacząco pomóc Ci w drodze do Twojej wymarzonej kariery. Z tego sposoby mogą skorzystać także rekruterzy, czy pracodawcy w poszukiwaniu nowych pracowników.

 

Linkedin i Twoja tablica

Następnym sposobem jest zamieszczenie informacji, że poszukujesz pracy na swojej tablicy (feedzie). Dużo łatwiej będzie Ci dotrzeć do decyzyjnych osób, jeśli zbudujesz odpowiednią sieć kontaktów. Wiele osób chętnie „lajkuje” i komentuje tego typu posty, co jeszcze mocniej zwiększa zasięg posta. Na temat zasięgów przeczytasz także poniżej.

Zobacz jak ja pomogłem mojemu znajomemu w poszukiwaniu odpowiedniego kandydata do pracy:

linkedin praca

 

Linkedin dla sprzedawców

Jak sprzedawać na Linkedin?

Zastawiasz się jak wykorzystać serwis jako narzędzie do sprzedaży. Jest na co najmniej kilka różnych sposobów, które przetestowałem osobiście. Jedne z nich działają lepiej, inne gorzej. Na początek warto sprawdzić swój Linkedin Index. Ten index został stworzony na bazie najlepszych sprzedawców i składa się z kilku czynników. Co do zasady warto, by wskazywał on wysoki współczynnik. Nie jest on oczywiście gwarancją sukcesu, ale dzięki niemu możemy porównać swój profil do innych.

 

Jak sprawdzić social selling index (SSI) na Linkedin?

Wystarczy udać się pod ten adres: Sprawdź swój Social Selling Index.

W moim przypadku wygląda to tak:

social selling index

 

Sprzedaż przez Linkedin, a wiadomość prywatna

Jednym ze sposobów sprzedaży jest wysyłanie oferty sprzedażowej poprzez wiadomość prywatną. Czy ten sposób działa? I tak i nie. Wiele osób może potraktować tą metodę jako spam.

Szczerze powiedziawszy przetestowałem ten sposób osobiście na różne sposoby, zanim zrozumiałem czym naprawdę jest Social Selling. Tak czy inaczej udało mi się pozyskać kilku klientów i partnerów biznesowych, z którymi nie miałem wcześniej kontaktu.

Jeśli jednak zdecydujesz się na wysyłanie wiadomości do osób, których nie znasz, Twoja wiadomość powinna być przede wszystkim krótka, spersonalizowana i zawierać język korzyści. W innym razie szanse niepowodzenia i brak odzewu od Twojego potencjalnego klienta jest bardzo prawdopodobny.

Zdecydowanie łatwiej będzie Ci jednak sprzedać swoją usługę, jeśli dasz się poznać jako eksperta w swojej dziedzinie. Najłatwiej będzie Ci to zrobić, udzielając się na swojej tablicy, pisząc angażujące posty lub komentując wypowiedzi innych osób.

 

Kurs online Linkedin dla sprzedawców

Interesuje Cię kurs ze sprzedaży na Linkedin? Sprawdź szkolenie online Social Selling Master:

https://socialsellingmaster.pl/

 

Jak pisać na Linkedin?

Z pewnością warto pisać tak, aby dawać jakąś wartość dodaną i nie traktować swojej tablicy tylko jako słupa ogłoszeniowego. Twoje wpisy, zdjęcia czy nagrania powinny być wysokiej jakości. Oczywiście staraj się unikać błędów w pisowni i zachęcaj innych użytkowników do interakcji. Warto także zadbać o częstotliwość publikacji postów.

 

Linkedin, a emoji

W serwisie można oczywiście używać emotikonek. Uważaj jednak, aby z nimi nie przesadzić. To może wyglądać mało profesjonalnie.

 

Tagowanie na Linkedin

Podobnie jak na innych portalach, do swoich wpisów możesz dołączyć popularne hashtagi. Możesz także oznaczać inne osoby.

 

Linkedin, a artykuły

Oprócz zwykłych wpisów możesz także zamieszczać artykuły. To świetna opcja żeby bardziej szczegółowo opisać jakieś zagadnienie.

 

Linkedin i inne opcje

Ten biznesowy serwis społecznościowy oferuje także inne opcje, dzięki którym możesz być bardziej aktywny. Możesz np. udzielić pochwały swoim współpracownikom, pogratulować innym nowej pracy lub złożyć życzenia urodzinowe.

 

Jak działa algorytm Linkedin?

Obecnie użytkownicy są w stanie osiągać duże organiczne zasięgi, których nie osiągniesz w żadnym innym serwisie społecznościowym. Szczególnie jeśli do publikacji postu używasz swojego profilu prywatnego. Na uzyskanie dużego zasięgi składa się jednak kilka różnych czynników takich jak:

 • Liczba obserwujących Cię osób i Twoja sieć kontaktów.

 

 

 • Jakość Twojego postu.

Algorytm weryfikuje czy Twój post jest wysokiej jakości i jakie elementy zawiera. Może być to: tekst, zdjęcie, wideo lub inny plik, np. pdf. Co do zasady: zamieszczanie linków w Twoim wpisie zwykle zmniejsza zasięg organiczny, ponieważ wyprowadzasz ruch użytkowników na inne serwisy.

 

 • Zaangażowanie i reakcja na post innych użytkowników.

Jeśli pod Twoim wpisem znalazły się polubienia, komentarze i udostępnienia to znak, że Twój wpis zaangażował Twoich odbiorców. W tym przypadku algorytm będzie wyświetlał go innym użytkownikom, np. osobom, które znajdują się w kręgu znajomych użytkowników, którzy weszli w interakcję z Twoim wpisem.

 

 • Czas i częstotliwość publikacji Twoich wpisów.

Algorytm faworyzuje osoby, które udzielają się często na swojej tablicy. Co ciekawe, zasięg postów może zależeć od tego kiedy je publikujesz. Na ten temat powstało wiele publikacji i narosło wiele kontrowersji. Sądzę jednak, że jeśli Twój wpis jest wartościowy i niesie jakąś wartość dla społeczności, godzina lub dzień tygodnia nie ma aż tak istotnego znaczenia.

 

Linkedin dla firm

Czy warto mieć konto firmowe na Linkedin?

Oczywiście. Większość klientów szuka informacji o produktach i usługach w sieci, zanim cokolwiek kupi. Możesz więc pokazać się z dobrej strony i zbudować dobre relacje ze swoimi potencjalnymi klientami.

Jak jednak rozwinąć konto firmowe i dać się poznać?

Pamiętaj jednak, że marketing na Linkedin dla biznesu można rozumieć na kilka sposobów. Przede wszystkim należy wyróżnić działania płatne (Ads) i działania bezpłatne (zasięg organiczny).

 

Bezpłatny Linkedin dla biznesu

Reklamy sponsorowane nie są tanie i nie przynoszą tak dobrych efektów jak działania manualne. Swoje produkty i usługi możemy więc promować organicznie za pomocą konta prywatnego i firmowego (strona firmowa na Linkedin nie jest płatna). Najlepszy rezultat przyniesie jednak połączenie tych dwóch rozwiązań. Stworzenie profilu firmowego niewiele pomoże, jeśli nie zachęcimy do aktywności pracowników lub właściciela, którzy staną się twarzą danej marki.

Dodatkowo możesz zaprosić do obserwowania strony firmowej innych użytkowników*

*Ta opcja została ponownie wprowadzona do serwisu.

 

Komunikacja na Linkedin

Strategia wielu mark na portalach społecznościowych polega na wrzucaniu ogłoszeń, które nic nie wnoszą. Można by rzecz, że to w zasadzie brak jakiejkolwiek strategii.

Twórz unikalny, naturalny, angażujący i wiarygodny content. Zaciekaw swoich odbiorców, pokaż Twój biznesu „od kuchni”, przedstaw się w roli eksperta wśród społeczności i pokaż jej możesz pomóc.

 

Jak jeszcze skutecznie promować firmę na Linkedin?

Szukasz innych możliwości? Skorzystaj z mojej pomocy – pomogę Ci wypromować Twoją firmę na Linkedin.

Sprawdź projekt Fabryka Ekspertów i wypromuj swój biznes w sieci!

Mój projekt zakłada promowanie firm i osób dzięki szerokiej sieci kontaktów i poleceniach innych użytkowników.
Tym samym pomogę Ci znacznie zwiększyć zasięgi oraz:
 • Budować dobry wizerunek w sieci.
 • Dotrzeć do nowych klientów i partnerów.
 • Zwiększyć sprzedaż produktów i usług.
 • Wypromować lokalne wydarzenia i szkolenia.
 • Znaleźć wymarzonego pracodawcę.
 • Wesprzeć w procesie rekrutacji pracowników.

 

Co możesz zyskać dzięki współpracy ze mną?

Nie jestem potrzebny wszystkim tym, którzy narzekają na nadmiar klientów.

Jeśli jednak straciłeś swój czas i pieniądze na drogie kampanie marketingowe osób kreujących się mianem guru marketingu oraz nieskuteczne posty na portalu typu Facebook – pomogę Ci zwiększyć Twoją sprzedaż i przychody.

 

Jak jeszcze mogę Ci pomóc wypromować Twój biznes?

 • Zajmę się stworzeniem i prowadzeniem profesjonalnego profilu firmowego.
 • Przeprowadzę szkolenie dla Twoich pracowników z zakresu Linkedin.

 

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się ze mną: biuro@fabrykafinansow.com

https://www.linkedin.com/in/m-garbacz/