fbpx

Jak się rozwijać i zarabiać więcej pieniędzy?

Zastanawiasz się jak się rozwijać? Mówią, że człowiek uczy się przez całe życie i jest w tym wiele prawdy. Niektórzy jednak nie przykładają do tego zbyt wielkiej wagi, a to bardzo duży błąd.

Jeśli jednak tu trafiłeś to znaczy, że nie chcesz być przeciętniakiem. Brawo! Edukacja to klucz do Twojego sukcesu! Warto rozwijać się każdego dnia, by być lepszą wersją siebie 🙂

Aby ułatwić Ci poruszanie się po tym wpisie, podzieliłem ten artykuł na kilka części. Większość moich porad przyda się każdemu, bez względu na wiek, wykształcenie czy miejsce zamieszkania. Dodatkowo kieruję także kilka ważnych porad dla ludzi młodych, którzy dopiero planują swoją karierę zawodową.

 

Jak się rozwijać – czy szkoła Ci wystarczy?

Na początek odpowiedz sobie jednak na pytanie: Czy tradycyjne szkolnictwo wystarcza?

Być może jesteś już po studiach lub dopiero zastanawiasz się czy studiowanie ma sens. Zapewne wiesz, że w szkole niewiele mówi się o finansach, rozwoju osobistym czy przedsiębiorczości i wiele rzeczy musisz nauczyć się samemu.

Jeśli jednak zdecydujesz się na kontynuowanie nauki, masz co najmniej kilka możliwości. Mogą być to studia dzienne, zaoczne i podyplomowe. Są także różnego rodzaju kursy i szkolenia.

Rzeczywistość jest jednak brutalna. To zwykle nie wystarcza.

Jest jednak co najmniej kilka rzeczy, dzięki którym mocno wzbogacisz swoje CV, zdobędziesz nowe kontakty i umiejętności. Dodatkowo warto, abyś jak najwcześniej zaczął zarabiać swoje własne pieniądze. To będzie dla Ciebie najlepsza szkoła życia.

 

Czy warto iść na studia?

Studia nie są gwarancją żadnego sukcesu, choć w niektórych zawodach są koniecznością. To od Ciebie zależy czy podczas studiów będziesz tylko imprezował, czy będziesz wymagał od siebie nieco więcej. Powiedzmy sobie szczerze: jesteśmy tylko ludźmi i większość z nas lubi czasem imprezować. Warto jednak byś ten czas spożytkował także w inny sposób. A jeśli zdecydujesz się na studia, postaw na dodatkową naukę lub pracę. Uwierz, to zaprocentuje.

 

Najbardziej opłacalne studia.

Jaki kierunek studiów wybrać, aby nie martwić się bezrobociem?

Gdybym kolejny raz szedł na studia zadałbym sobie dwa pytania:

  • jakie są przyszłościowe kierunki studiów?
  • czy ten kierunek w ogóle mnie interesuje i chcę z tego żyć?

Studia bywają stresujące, ale nie możesz każdego dnia martwić się jak je przetrwać. Musisz po prostu polubić daną dziedzinę. Warto zastanowić się nad nowymi technologiami, ponieważ za kilka lat pewne zawody zaczną znikać ze względu na automatyzację i robotykę.

 

Gdzie warto iść na studia?

Wybór uczelni to ważna sprawa, ale najważniejsze jest miejsce, w którym chcesz się rozwijać. Z pewnością warto rozwijać się w większym mieście, niż małym miasteczku. Niejednokrotnie powtarzam, że możesz pracować w domu przez internet, nawet gdy mieszkasz na wsi. Ja zresztą uwielbiam raz na jakiś czas pojechać na wieś lub w góry. Kocham przyrodę i ciszę, ale traktuję to jako formę relaksu i wypoczynku. Statystyki jednak nie kłamią i są brutalne (zresztą mogę to także potwierdzić na bazie własnego doświadczenia i moich znajomych ze studiów). W większym mieście możesz znaleźć łatwiej dobrze płatną pracę. Duże miasto to także duża ilość studentów. Duża ilość studentów to miasto tętniące życiem. Miasto, które żyje to z kolei dużo możliwości na rozwój.

 

Jak się rozwijać na studiach?

Korzystaj z praktyk i staży.

Praktyki lub staże (nawet te darmowe) mogą mocno wzbogacić Twoje CV. Warto wybrać jednak jakąś renomowaną firmę i dowiedzieć się wcześniej czy uda Ci się cokolwiek nauczyć. Nie chciałbyś przecież cały dzień parzyć kawę.. no chyba, że chcesz zostać baristą 🙂

 

Dołącz do koła naukowego, stowarzyszenia lub organizacji studenckiej.

Tego typu przedsięwzięcia skupiają zwykle w swych szeregach ambitnych studentów. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz na jakim stanowisku będzie Twój kolega za kilka lat. Warto podtrzymywać kontakty ze studiów. Być może pomożecie sobie nawzajem w przyszłości, np. podczas budowania swoich firm.

 

Udzielaj się jako wolontariusz.

Niektóre fundacje chętnie przyjmują wolontariuszy do pomocy. To kolejna szansa, by poznać kogoś ciekawego i przede wszystkim pomóc potrzebującym.

 

Praca za granicą.

Praca za granicą podczas wakacji może Cię wiele nauczyć. Praca fizyczna za granicą może Cię z kolei nauczyć tego, że nie chcesz tak pracować do końca życia. Jest to jednak dobry sposób, aby podreperować swój budżet na studenckie wydatki w roku akademickim. Oczywiście nie mam nic do pracowników fizycznych i uważam, że żadna praca nie hańbi. Co więcej brakuje obecnie wielu fachowców na rynku pracy. Należy jednak odróżnić specjalistę z zakresu budownictwa od zbieracza owoców na akord.

 

Jak się rozwijać w domu?

Uczyć się i rozwijać się intelektualnie możesz także w domu. Internet daje teraz ogrom możliwości. Zobacz jak się rozwinąć posiadając jedynie dostęp do komputera lub telefonu.

 

Ucz się języków obcych.

Języki obce bardzo mocno podnoszą poziom Twoich kompetencji. Swoją naukę możesz rozpocząć korzystając z różnego typu aplikacji na telefon lub PC, przez komunikator typu Skype lub nawet podczas oglądania seriali.

Dzięki znajomości języków obcych dużo łatwiej znajdziesz dobrze płatną pracę. Znając język obcy możesz też bez problemu obsługiwać klientów z różnych części globu. Dodatkowo dużo łatwiej będzie Ci podróżować po świecie, o czym powiem więcej już za chwilę.

Jak się rozwijać: ucz się języków obcych.

 

Korzystaj z kursów online.

Być może korzystałeś już z jakichś szkoleń stacjonarnych. Wiele z nich jest drogich lub jak się okazuje są prowadzone na bardzo niskim poziomie.

Dlaczego więc kursy online są tak dobrym rozwiązaniem?

Nie musisz nigdzie dojeżdżać i uczysz się kiedy tylko chcesz. Co więcej, wiele dobrych kursów znajdziesz za niewielkie pieniądze, a niektóre platformy jak Udemy oferują nawet zwrot pieniędzy.

Ja sam stworzyłem już dwa kursy online, które mogą Cię zainteresować.

Słyszałeś, że podróże kształcą? To prawda! Podczas podróży można się bardzo wiele nauczyć, a przy tym odpocząć. Jeśli zastanawiasz się jak często powinieneś podróżować.. rób to jak najczęściej. Masz tylko jedno życie 🙂

Chcę nauczyć się podróżować za grosze po całym świecie >>klik<<

 

 

Mój drugi kurs poświęciłem pracy przez internet (pracy zdalnej) i prowadzeniu biznesu online. Zawarłem tam bardzo wiele cennych i praktycznych informacji na temat świata finansów i przedsiębiorczości.

Chcę zacząć pracować zdalnie lub otworzyć swój własny biznes internetowy >>klik<<

 

 

Inne sposoby na rozwój osobisty i zarabianie większych pieniędzy.

Utwórz konto na portalu Linkedin i daj się znaleźć pracodawcom.

Na temat portalu Linkedin stworzyłem osobny i wyczerpujący artykuł. Sprawdź koniecznie jak możesz dzięki niemu znaleźć pracę lub znaleźć nowych klientów:

Linkedin – co to za portal i dla kogo jest przeznaczony?

Uprawiaj sport.

Sportowcy nie tylko zarabiają na swojej pasji, ale są też bardzo ambitni w tym co robią. Ty także powinieneś rozwijać nie tylko umysł, ale i ciało. Sport uczy wiele pokory, a to przyda Ci się także w życiu zawodowym. Dodatkowo ludzie, którzy uprawiają sport są zwykle bardziej zorganizowani i chętni na różnego rodzaju przedsięwzięcia. Cieszą się także dłużej zdrowiem i są bardziej atrakcyjni dla innych.

3 miesieczna transformacja

Moja transformacja w 3 miesiące (rok 2017)

Jak widzisz metamorfoza sylwetki trwająca 90 dni może wiele zmienić. Mnie osobiście dało to wielkiego kopa do działania nie tylko w sporcie, ale w rozwoju osobistym. Od tamtej pory dużo zmieniłem w swoim życiu. Ukończyłem kurs trenera personalnego i wiele trudnych zawodów. Byłem także w wojsku, skoczyłem ze spadochronu i zwiedziłem wiele nowych państw 🙂

Potrzebujesz motywacji? Sprawdź mój profil na Instagram:

https://www.instagram.com/mati_ocr/

 

Zrób prawo jazdy.

Może to zabrzmi banalnie, ale osoby bez prawa jazdy są często bardzo mocno ograniczone. W wielu branżach posiadanie prawa jazdy jest po prostu koniecznością.

 

Oglądaj wartościowe kanały na Youtube.

Youtube przepełniony jest różnymi nic nie wnoszącymi filmikami. Są jednak także wartościowe treści, które warto oglądać. Jeśli interesuje Cię:

 

Czytaj książki i e-booki.

Dlaczego warto czytać książki? Książki są nadal trendy i sexy. Alternatywnie możesz korzystać z e-booków, które bardzo często są darmowe. Bezpłatnie możesz pobrać e-book z mojego sklepu.

Przejdź do sklepu

 

 

Słuchaj ciekawych podcastów i audiobooki.

To świetna opcja jeśli dużo podróżujesz i nie masz możliwości wpatrywać się w ekran lub książkę.

 

Czytaj blogi, wiadomości branżowe i czasopisma.

Obecne blogi to nie tylko zdjęcia 13-latek z wakacji. Znajdziesz na nich wiele wartościowej wiedzy. Dodatkowo warto śledzić także serwisy branżowe, które są związane z Twoim zawodem lub z tym co chcesz robić w przyszłości.

 

Zostań dobrym mówcą.

Zapisz się do międzynarodowej organizacji Toastmasters. Toastmasters uczy przemawiania, poprawnej komunikacji i przywództwa. Nauczysz się także jak opanować swój stres.

 

Uprawiaj Networking.

Jak się rozwijać za pomocą Networkingu? Zapewne słyszałeś, że w życiu warto mieć znajomości. Gdzie jednak można poznać wpływowych ludzi?

Networking (szczególnie ten biznesowy) polega na budowaniu sieci kontaktów ze specjalistami z różnych branż i podtrzymaniu długotrwałych relacji.

Do spotkań networkingowych dochodzi podczas różnego rodzaju eventów i wydarzeń, np.:

  • szkoleń i warsztatów,
  • śniadania biznesowych i konferencji,
  • targów.

Są także specjalnie tworzone organizacje dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest BNI.

Na tego typu spotkaniach możesz się wiele dowiedzieć od innych uczestników i podzielić się swoją wiedzą. Kto wie, być może poznasz kogoś kto odmieni Twoje losy zawodowe lub zarekomenduje Twoją osobę innym.

 

Oszczędzanie na etacie.

Jeśli marzysz o tym, aby w przyszłości otworzyć swój własny biznes, zacznij oszczędzać jeszcze podczas pracy dla kogoś. Oszczędzanie na etacie to dobry sposób, aby pozyskać kapitał początkowy na rozwój swojego biznesu.

 

Podobał Ci się wpis i chcesz dowiedzieć się więcej o finansach i rozwoju osobistym?
Sprawdź Social Media Fabryki Finansów:

fabryka finansow na linkedin

Jak się rozwijać 2019

 

 

Może zainteresować Cię także: