fbpx

Gdzie założyć konto oszczędnościowe w 2019 roku i zacząć oszczędzać pieniądze?

Zastanawiasz się gdzie założyć konto oszczędnościowe? Świetnie trafiłeś!

W naszej ofercie mamy najlepsze konta oszczędnościowe tego roku. Przygotowaliśmy także odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, które rozwieją Twoje wątpliwości o tym produkcie.

 

>>Najlepsze konta oszczędnościowe 2019<<

 

Konto oszczędnościowe – co to jest?

Rachunek oszczędnościowy to bardzo popularny produkt bankowy, dzięki któremu możesz oszczędzać swoje pieniądze. Jak sama nazwa wskazuje, od zwykłego konta bankowego różni się tym, że jest ono oprocentowane, dzięki czemu stan Twoich środków może się stopniowo zwiększać. Dodatkowo raz na jakiś czas banki oferują także promocje bankowe, dzięki którym oprócz oprocentowania możesz zgarnąć dodatkową premię, bonusy lub gadżety.

 

 

Konto oszczędnościowe – jak działa?

Oprocentowanie kont oszczędnościowych podawane jest w skali rocznej. Odsetki są zwykle jednak kapitalizowane, naliczane i wypłacane co miesiąc. W praktyce więc saldo Twojego konta zwiększa się co miesiąc, o naliczone przez bank odsetki. Zwykle istnieje także możliwość zmiany ustawień wypłaty odsetek, np. na inny rachunek bankowy.

 

Konto oszczędnościowe bez opłat, czyli jak najlepiej ulokować pieniądze

Konta oszczędnościowe są w większości oferowane przez bank zupełnie za darmo. Należy jednak mieć na uwadze, że funkcjonalność tego typu rachunku jest ograniczona do minimum. Najczęściej nie otrzymasz karty płatniczej do rachunku, a za dodatkowe operacje na koncie będziesz musiał dodatkowo zapłacić. To konto sprawdzi się więc znakomicie do przechowywania Twoich pieniędzy, lecz nie do użytku codziennego.

 

Konto oszczędnościowe – jaki bank wybrać, by oszczędzać jak najlepiej?

Interesuje Cię najlepsze konto oszczędnościowe i nie wiesz jaki bank wybrać? Oferty bankowe nieustannie się zmieniają, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie aktualny ranking kont oszczędnościowych na ten rok. Wybierz poniżej najlepszą opcję dla siebie w poniższym zestawieniu:

Najlepsze konta oszczędnościowe 2019

 

 

Jakie konto oszczędnościowe wybrać dla studenta i dla młodych?

Rachunki oszczędnościowe to także dobra opcja dla ludzi młodych, którzy dopiero zaczynają przygodę z oszczędzaniem swoich pierwszych pieniędzy. Najczęściej wymagane jest jednak, aby właściciel konta był osobą pełnoletnią. Zdarzają się jednak propozycje także dla rodziców, którzy chcą otworzyć konto dla swoich młodocianych lub nowo narodzonych pociech.

Odnośnie rachunków dla niepełnoletnich przeczytasz także tutaj:

Najlepsze konto dla młodzieży 2019

 

Konto oszczędnościowe – jak obliczyć zysk?

Obliczenie zysku na koncie oszczędnościowym nie jest zbyt skomplikowane, o ile chcemy zainwestować równą kwotę. Wystarczy przemnożyć kapitał początkowy przez dostępne na rachunku oprocentowanie, a na końcu odjąć od tej kwoty podatek belki, który wynosi 19%. Oczywiście należy uwzględnić, że oprocentowanie rachunku podawane jest w skali roku, a kapitalizacja następuje zwykle co miesiąc. Dodatkowo należy mieć także na uwadze, że oprocentowanie na koncie oszczędnościowym może w ciągu roku ulec zmianie, np. zwiększyć się lub częściej zmaleć.

 

Konto oszczędnościowe bez ROR

Większość banków pozwala założyć rachunek oszczędnościowy bez konieczności posiadania konta osobistego, tzw. RORu. Jeśli jednak interesuje Cię darmowe konto bankowe i chcesz przy tym dodatkowo zarobić, koniecznie sprawdź ten wpis na temat zarabianiach na promocjach bankowych:

Zarabianie na bankach – najlepsze promocje bankowe

 

Konto oszczędnościowe na nowe środki

Niektóre banki kierują swoje najlepiej oprocentowane konta oszczędnościowe tylko do nowych klientów. Inne preferują zaś nowe (dla banku) środki. To oznacza, że jeśli jesteś już klientem danego banku, to pieniądze, które znajdowały się już na innych kontach lub lokatach nie będą zaliczone jako nowe. Czasem wystarczy więc przelać środki z innego banku.

 

Które konto oszczędnościowe za granicą?

Rachunek oszczędnościowy możesz także otworzyć w polskim banku, jeśli mieszkasz i pracujesz za granicą. Wystarczy przelać swoje pieniądze przez internet przelewem bankowym. Prawdopodobnie będziesz musiał jednak dokonać ich wcześniejszego przewalutowania, jeśli np. otrzymujesz wynagrodzenie w euro.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak najtaniej wymieniać waluty, to sprawdź koniecznie poniższy wpis:

Jak najtaniej wymienić walutę? Banki ich nienawidzą!

 

Konto oszczędnościowe walutowe: euro, dolary lub inne obce waluty

Zdarza się, że polskie banki proponują także konta oszczędnościowe w innej walucie niż PLN. Tego typu konta są jednak zwykle nieco gorzej oprocentowane, co sprawia że korzystanie z nich może nie być aż tak korzystne.

 

Konto oszczędnościowe, a lokata

Zastanawiasz się co jest lepszym rozwiązaniem: konto oszczędnościowe czy lokata? Mówiąc wprost: to zależy. W przypadku lokat bankowych Twoje środki są „zamrożone” i wcześniejsze zerwanie lokaty powoduje zwykle utratę odsetek. W przypadku kont oszczędnościowych, możesz w każdej chwili wybrać część swoich pieniędzy bez utraty odsetek, które zostały wcześniej naliczone.

 

Konto oszczędnościowe – opinie i podsumowanie o lokowaniu oszczędności w banku

Czy warto jest zatem oszczędzać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Z pewnością obecne oprocentowanie na rachunkach bankowych pozostawia wiele do życzenia, a inflacja (wzrost cen produktów) mocno uszczupla potencjalny zysk. Jest to jednak nadal bardzo bezpieczna forma oszczędzania własnych pieniędzy i z pewnością lepsza, niż trzymanie pieniędzy w domu lub na zwykłym i nieoprocentowanym koncie bankowym.

Jeśli chciałbyś zarobić więcej, możesz także przeczytać wpis o alternatywnym inwestowaniu swoich pieniędzy:

W co inwestować pieniądze w 2019 roku?

 

 

Może zainteresować Cię także: