fbpx

Cash back – co to jest?

Cash back lub inaczej pisząc cashback, to w dosłownym tłumaczeniu na język polski zwrot gotówki lub zwrot pieniędzy. W praktyce jednak, to pojęcie kojarzone jest z dwoma zupełnie różnymi od siebie pojęciami, które zostaną opisane poniżej.

 

Jeśli zamiast czytania wolisz oglądać – sprawdź koniecznie mój poradnik tanich zakupów na Youtube:

 

Cashback w Polsce i na świecie

Po pierwsze cashback to usługa bankowa, dzięki której możesz wybrać gotówkę podczas wykonywania codziennych zakupów w sklepie stacjonarnym. Mówiąc wprost, jest to alternatywa dla wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Po drugie cashback lub moneyback to zwrot pieniędzy za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych. Cashback to zatem świetna opcja na dodatkowe oszczędności i na tym skupimy się w dzisiejszym wpisie.

 

Cashback – czyli zwrot za zakupy

Można powiedzieć, że programy typu cashback to sposób na jeszcze tańsze zakupy i dodatkowe oszczędności. Część wydanych pieniędzy podczas zakupów wraca z powrotem na nasze konto.

Co ciekawe programy typu cashback są oferowane zarówno przez banki jak i inne instytucje lub sklepy. Prosty system działania cashbacków w praktyce przedstawia poniższa grafika.

 

jak dziala cashback

Jak to możliwe, że ktoś daje nam zwrot za zakupy?

Wydawać by się mogło, że gdzieś jest tu ukryty haczyk. Odpowiedź na to pytanie jest jednak bardzo prosta.

Podczas zakupów z użyciem cashbacku, wyróżniamy 3 główne strony transakcji:
  • Sklepy i firmy usługowe, które biorą udział w programie, dzielą się częścią swojego zysku ze sprzedaży z firmą, która oferuje cashback za zakupy. Dzięki takiej współpracy zyskują reklamę swoich produktów i usług.

 

  • Firmy lub banki, które oferują cashback, dzielą się z kolei swoją prowizją z osobami, które dokonują zakupów za jej pośrednictwem. W ten sposób zyskują nowych klientów swoich usług i pomagają zwiększać sprzedaż partnerów biorących udział w programie.

 

  • Klienci, który otrzymują cashback, są bardziej zadowoleni, lojalni i znacznie częściej robią zakupy.

Wszystkie strony tej transakcji zyskują.

 

 

refunder zwrot za zakupy

 

 

Cashback, a zakupy internetowe

Czy wiesz, że rynek e-commerce (handel elektroniczny) w Polsce nadal bardzo szybko się rozwija? To oznacza, że Polacy pokochali zakupy internetowe i coraz rzadziej kupują w sklepach stacjonarnych. Handel internetowy to przede wszystkim bardzo wygodna metoda zarówno dla sprzedających jak i kupujących. To także możliwość przeglądania setek produktów i usług bez wychodzenia z domu, z każdego miejsca na Ziemi. Bardzo ważne jest zatem, aby korzystać ze zwrotu pieniędzy przy zakupach przez internet.

 

Cashback, a sklepy internetowe

W programach typu cashback biorą udział nie tylko największe i najbardziej znane sklepy internetowe i popularne witryny. Niejednokrotnie znajdziemy także te mniej znane witryny i usługi. Do wyboru mamy więc setki różnych sklepów.

Cashback otrzymamy między innymi robiąc zakupy na Aliexpress, Allegro, Grouponie, Empiku czy Bookingu lub zamawiając jedzenie na Pyszne.pl czy PizzaPortal.

 

Cashback – ile można zarobić na zakupach?

Można powiedzieć, że zarobić na cashbacku można na dwa różne sposoby.

➡ Po pierwsze: podczas zakupów może z powrotem trafić na nasze konto bankowe od kilku do nawet kilkudziesięciu procent tej sumy, którą wydaliśmy.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że każdy sklep może zaoferować inną stawkę zwrotu pieniędzy.

➡ Po drugie: bardzo często dodatkowe pieniądze możesz zarobić także dzięki polecaniu programów typu cashback innym użytkownikom. Wystarczy zatem, że zachęcisz swojego znajomego do wzięcia udziału w programie, a ten zarejestruje się z Twojego polecenia.

 

Jak otrzymać zwrot za zakupy w internecie w kilku prostych krokach?

Po pierwsze musimy znaleźć program, który oferuje zwrot pieniędzy za zakupy online i zarejestrować się w nim. Obecnie korzystam między innymi z programu Planet Plus, od popularnej sieci Planet Cash.

 

refunder zwrot za zakupy

 

Po drugie należy udać się na oficjalną stronę programu i dopiero za jego pomocą udać się na docelową stronę sklepu.

Warto zaznaczyć, że niektóre programy typu cashback posiadają także aplikację mobilną na telefon. W innym razie należy użyć po prostu przeglądarki internetowej. Pamiętaj jednak, że tylko dzięki takiemu przekierowaniu, sklep będzie mógł Ci naliczyć zwrot części poniesionych przez Ciebie kosztów.

Dla lepszego działa systemu, podczas zakupów zaleca się także wyczyścić ciasteczka (cookies) i wyłączyć programy typu Adblock, które blokują reklamy.

Kolejnym krokiem jest naliczenie cashbacku przez sklep i pojawienie się pieniędzy na Twoim koncie.

Ostatnim krokiem jest wypłata pieniędzy na rachunek w Twoim banku.

 

Co jeśli program nie naliczył mi cashbacku?

Należy mieć na uwadze, że niektóre cashbacki mogą naliczyć się lekkim opóźnieniem. Jeśli jednak zwrot pieniędzy nie został naliczony na Twoim koncie po kilku dniach, warto jest po prostu zgłosić reklamację do firmy oferującej zwrot części poniesionych wydatków.

 

Cashback z karty kredytowej lub karty debetowej

Jak wspomniano powyżej, oprócz firm, które proponują cashback za zakupy online, zdarzają się także promocje banków. Niektóre banki także premiują swoich klientów za korzystanie z ich usług i używanie karty kredytowej lub karty debetowej wydanej do konta osobistego.

To oznacza, że zyskać możemy podwójnie korzystając z dwóch cashbacków równocześnie.

 

Odbierz 5% cashbacku korzystając z darmowego konta T-mobile Usługi Bankowe

Do wyboru mamy 2 konta, które oferują zwrot w wysokości 5% za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych.

 

Konto Freemium

  • 0 zł za prowadzenie konta 
  • 0 zł za korzystanie z karty płatniczej (0 zł przy dokonaniu transakcji bezgotówkowych kartą debetową i/lub kredytową na łączną kwotę 200 zł miesięcznie, w przeciwnym wypadku opłata wynosi 6 zł miesięcznie)
  • 5% zwrotu za zakupy, nawet do 180 zł w ciągu roku (Premia jest naliczana maksymalnie przez 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych)

cashback konto bankowe

 

Konto Premium

  • 0 zł za nieograniczoną liczbę wpłat we wpłatomatach
  • 0 zł za prowadzenie konta, jeśli zapłacisz za zakupy kartą debetową i/lub kredytową za 500 zł lub więcej w danym miesiącu kalendarzowym
  • 0 zł za kartę płatniczą debetową wydaną do konta
  • Cashback do 25 zł co miesiąc – czyli do 300 zł rocznie

W przypadku Konta Premium Premia jest naliczana maksymalnie przez 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych i pod warunkiem, że dokonasz w danym miesiącu transakcji na kwotę minimum 500 zł. Aby utrzymać prawo do wypłaty zwrotu w kolejnych miesiącach należy posiadać przynajmniej jeden aktywny produkt kredytowy, np. kartę kredytową.

cashback konto bankowe 2

 

Interesują Cię inne promocje bankowe? Sprawdź koniecznie nasz kanał na Youtube:
Fabryka Finansów na Youtube

 

 

Jak jeszcze możemy zyskać robiąc zakupy online lub stacjonarnie?

💡 Korzystając z karty Mastercard wydanej przez T-mobile Usługi Bankowe, możesz zarejestrować się w programie Mastercard Priceless Specials. Podczas płatności kartą będziesz zbierał punkty, które możesz później wymienić na nagrody.

 

💡 Wiele sklepów oferuje dodatkowo swoje własny programy lojalnościowe czy karty rabatowe.

Więcej na temat tanich zakupów przez internet przeczytasz tutaj:

Tanie zakupy przez internet. Sposoby na tanie zakupy.

 

Czy warto korzystać z programów cashback?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Skoro tak czy inaczej wydajemy pieniądze podczas zakupów, to warto jest zyskać choć część pieniędzy, która wróci z powrotem na nasze konto. Można więc śmiało rzec, że korzystając z cashbacku nic nie tracimy, a możemy jedynie zyskać coś w zamian.

 

 

Może zainteresować Cię także: