fbpx

Koronawirus, a kredyt

Niestety koronawirus stał się w ostatnich tygodniach tematem numer jeden we wszystkich mediach i wpłynął na nas wszystkich bardzo mocno. Jak jednak do tego tematu podchodzą banki? Czy można zawiesić obecne raty kredytowe i czy łatwo jest otrzymać kredyt gdy koronawirus rozprzestrzenia się po Polsce i całym świecie?

Na te i na inne pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

 

Koronawirus, a zawieszenie spłaty obecnych rat

Czy banki pozwolą na zawieszenie obecnych rat kredytowych? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Oczywiście wiele banków może zaproponować rozwiązanie jakim są „wakacje kredytowe” i w którym bank wymaga jedynie spłatę części odsetkowej (kapitał nie jest wówczas spłacany). Niestety w wielu przypadkach rata odsetkowa może nadal być bardzo wysoka dla budżetu domowego, który chwilo nie przynosi wystarczających dochodów. Co więcej, skorzystanie z tej opcji najprawdopodobniej spowoduje wydłużenie okresu spłaty kredytu i zwiększenie kosztów całkowitych kredytu. Dodatkowo może się to wiązać z kolejnymi opłatami takimi jak choćby aneks do umowy.

Czy jest na to rada? Zanim zdecydujesz się na zawieszenie rat kredytowych zapoznaj się ze wszystkimi opłatami, które będą się z tym wiązać.

Dodatkowo: zawsze gromadź oszczędności, które mogą Ci się przydać na „czarną godzinę”.

Jeśli nie wiesz jak zacząć oszczędzać – skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci dobrać najlepsze rozwiązanie finansowe.

 

Bezpłatny konsulting finansowy

 

 

Koronawirus, a kredyt w obcej walucie

Z pewnością w dość trudnej sytuacji mogą znaleźć się wszyscy Ci, którzy spłacają kredyt w obcej walucie. Na ten stan rzeczy ma oczywiście wpływ kurs złotego, który obecnie stosunkowo mocno stracił na swojej wartości.

Czy jest na to rada? Z pewnością najbardziej stabilnym dla naszego budżetu rozwiązaniem jest branie kredytu w walucie, w której się zarabia. Dodatkowo warto zastanowić się nad posiadaniem części oszczędności w innej niż złotówka stabilnej walucie, takiej jak dolar czy frank szwajcarski.

 

 

Koronawirus, a kredyt hipoteczny

Jeśli Twój wniosek o kredyt jest już w procesie to najprawdopodobniej powinieneś spać spokojnie… Na ten moment jedynie Santander Bank oficjalnie wstrzymuje przyjmowanie wniosków kredytowych. W kuluarach mówi się już o kolejnych bankach, które postąpią ponownie. Na ten moment nie warto jednak siać plotki. Pewne jest jednak, że banki znacząco skracają godziny otwarcia placówek i ograniczają kontakt z klientem do minimum.

Co ciekawe, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe co spowoduje obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych i innych kredytów.

Co możesz zrobić? Złóż wniosek kredytowy zanim będzie to niemożliwe. Weź jednak pod uwagę swoją sytuację zawodową. Jeśli obawiasz się utraty pracy i późniejszej podwyżki stóp procentowych, to poważnie przemyśl swoją decyzję.

 

Szukasz doświadczonego doradcy finansowego? Skontaktuj się ze mną poniżej:

Bezpłatny konsulting finansowy

 

 

Koronawirus, a kredyt dla firm

Wszystko wskazuje na to, że najgorzej w obecnej sytuacji będą mogli poradzić sobie przedsiębiorcy. Czy banki będą udzielać kredytów firmom?

Niektóre banki zaostrzyły już swoją politykę przyznawania kredytów firmowych dla poszczególnych branż, a inne całkowicie odmawiają kredytu. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźć się mogą teraz usługi transportowe, budowlane, gastronomiczne i… wiele innych branż, które wymagają pracy fizycznej, kontaktu z klientem i ciągłego przekraczania granic.

Co możesz zrobić? Pomyśl o linii kredytowej, która pozwoli Ci przetrwać trudniejszy okres.

 

Masz więcej pytań – skontaktuj się ze mną, aby uzyskać więcej informacji.

 

Formularz kontaktowy

 

 

Więcej na temat zawieszenia rat i koronawirusa przeczytasz między innymi tutaj:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Koronawirus-Zawieszenie-splaty-kredytu-mBank-PKO-ING-Klient-indywidualny-7841177.html

 

 

 

Biuro kredytowe Rzeszów