fbpx

Finanse w czasach kryzysu

Sytuacja związana z COVID-19 zmieniła nawyki konsumentów na całym świecie. Koronawirus odcisnął swoje piętno także w obszarze finansów firm jak i gospodarstw domowych, którzy coraz częściej korzystają z wszelakich usług za pomocą internetu. Utrudniony sposób przemieszczania się i ograniczony dostęp do placówek bankowych sprawił, że klienci nierzadko poszukują wsparcia finansowego online. Ile jednak trwa pożyczenie pieniędzy w sieci? Sprawdzimy to w dzisiejszym wpisie.

 

Ile czeka się na kredyt gotówkowy w banku i w parabanku?

Wraz z dynamicznym postępem w bankowości powstaje coraz więcej usług finansowych, co sprawia że przeciętny zjadacz chleba może się w nich nieco pogubić. Dodatkowo kluczowym czynnikiem pozostaje oczywiście czas. Nikt z nas nie lubi przecież długo czekać, szczególnie jeśli chodzi o temat pieniędzy. Zanim jednak odpowiem precyzyjnie jak długo należy czekać, wyjaśnię także kto może nam pożyczyć pieniądze w sieci, jakie usługi finansowe możemy znaleźć i ile nas to będzie kosztować.

 

Kto może pożyczyć nam pieniądze online?

Nadal największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście instytucje zaufania publicznego, czyli banki. Po piętach depczą im natomiast firmy pozabankowe nazywane także parabankami, a także fintechy, czyli nowoczesne firmy z sektora usług finansowych. Coraz większą sławę zdobywają także różnego rodzaju porównywarki finansowe, które możemy uznać za swoiste odzwierciedlenie zawodu doradcy finansowego, który posiada wszystkie najlepsze oferty finansowe. Ciekawym przykładem jest choćby wnioskomat.com, który ma dostęp do wielu usług finansowych w jednym miejscu.

 

Jakie usługi finansowe są dostępne online?

Skupmy się na usługach oferowanych dla klientów indywidualnych, ponieważ usługi oferowane dla firm to nieco inny temat. W sieci możemy przede wszystkim znaleźć oferty kredytów gotówkowychpożyczek pozabankowych, kart kredytowych, kont bankowych czy wymiany walut. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, konsumenci nadal wolą spotkania ze specjalistą na żywo z uwagi na mnogość dokumentów, opłat czy wysokość zadłużenia. Uzyskanie takiego kredytu trwa także znacznie dłużej. Największym zainteresowaniem cieszą się więc kredyty konsumenckie, które opiewają na nieco niższe sumy, nie wymagają zbyt wielu formalności czy dodatkowych zabezpieczeń w postaci nieruchomości lub ruchomości, poręczeń lub wekslów.

 

Ile kosztuje pożyczenie pieniędzy przez internet?

Samo wnioskowanie o kredyt czy pożyczkę online jest zwykle bezpłatne. Różnicą w kosztach są jednak znaczące w zależności od instytucji, która to przyznaje pieniądze. Zdecydowanie tańsze będzie pożyczenie pieniędzy od banku. Banki znacznie skrupulatniej badają jednak historię kredytową, ilość zapytań w BIK czy choćby dochód. Trzeba także zaznaczyć, że banki ograniczyły nieco dostępność kredytów gotówkowych na czas koronowirusa.

Drożej pożyczymy pieniądze od parabanku, który podchodzi do swoich klientów nieco bardziej liberalnie i jest skłonny pożyczyć pieniądze drożej, biorąc jednak na swoje barki znacznie większe ryzyko. Do takich instytucji trafiają bowiem klienci mający gorszą historię kredytową czy niestabilne źródło dochodu. Czasem możemy się jednak spotkać z możliwością pożyczenia pierwszej pożyczki zupełnie za darmo.

Jeśli jednak nie jesteś pewien, która opcja będzie dla Ciebie lepsza, warto skorzystać z porównywarki wnioskomat, o której wspomniałem już wcześniej.

 

Kiedy dostaniemy pieniądze na konto?

Przyznanie kredytu gotówkowego czy pożyczki pozabankowej trwa co do zasady bardzo krótko i jest wygodne. W ciągu kilku możemy bowiem uzupełnić elektroniczny wniosek do kilkunastu instytucji równocześnie. Pieniądze mogą niekiedy trafić na konto bankowe jeszcze tego samego dnia, w którym został złożony wniosek. Jeśli będzie wymagane jakieś uzupełnienie lub nastąpi weryfikacja danych, ten proces może się nieco wydłużyć, choć najczęściej potrwa on maksymalnie kilka dni roboczych w zależności od instytucji finansowej.

 

O czym warto pamiętać?

Standardowo warto także pamiętać o zachowaniu czujności w sieci, korzystając tylko z zaufanych serwisów i stron internetowych lub zaufanego doradcy finansowego, a podczas wybierania najlepszej oferty warto zwrócić uwagę na wszelkie koszty z tym związane. Mogą to być np.: różnego rodzaju prowizje, kary umowne czy odsetki.