fbpx

Prowadzenie LinkedIn dla firm

Prowadzisz własną działalność gospodarczą lub jesteś odpowiedzialny za marketing firmy? Chcesz zwiększyć sprzedaż swoich produktów i usług lub polepszyć swój wizerunek w sieci? Sprawdź jak prowadzić profesjonalny profil LinkedIn dla firm i na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę korzystając z tego portalu społecznościowego.

Uwaga – to będzie obszerny poradnik dotyczący prowadzenia profilu LinkedIn dla firm, w którym znajdziesz wiele cennych porad i przydatnych narzędzi do organicznego promowania swoich usług (bez użycia płatnych narzędzi LinkedIn Ads).

Sprawdź także pierwszą część poradnika LinkedIn, w której zostały między innymi omówione porady dla handlowców i rekruterów.

Linkedin – co to za portal i dla kogo jest przeznaczony?

 

 

Prowadzenie LinkedIn dla firmy – czy to na pewno dla mnie?

Jeśli czytasz ten tekst, to z pewnością odpowiedziałeś już sobie na pytanie: czy warto zaistnieć na LinkedIn? Być może posiadasz już nawet profil prywatny na LinkedInie, ale chcesz wzmocnić rozpoznawalność swojej marki, prowadząc dodatkowo profil firmowy.

Cała Twoja konkurencja nadal próbuje swoich sił na Facebooku i udostępniania posty, które nie docierają już prawie do nikogo, jeśli za nie dodatkowo nie zapłacisz. Wprawdzie płatne reklamy nadal działają, ale ich cena będzie wzrastać z uwagi na coraz większą ilość reklamujących się osób i firm, które zalewają Twojego Facebooka i Instagrama.

Z pewnością wiesz także, że większość osób nie kupuje od osób i firm, których zupełnie nie zna. Dodatkowo znacznie chętniej kupujemy od tych, którym ufamy i których po prostu lubimy.

Co więcej, według wielu badań, nawet 90% klientów zanim kupi Twój produkt, szuka najpierw informacji w wyszukiwarce i mediach społecznościowych.

 

 

Prowadzenie LinkedIn dla firmy – jak sprawić, by odbiorcy nas polubili?

Bez wątpienia ze zwiększeniem popularności swojej marki w mediach społecznościowych, dużo szybciej poradzą sobie korporacje, które zatrudniają wielu pracowników.

Z czego to wynika?

Każdy pracownik Twojej firmy to oczywiście dodatkowy zasięg dla Twoich wpisów i dodatkowa darmowa promocja. Musisz jednak ich zaangażować do działania, a może i nawet do rejestracji w serwisie.

Jeśli jednak jesteś mikroprzedsiębiorcą lub freelancerem, czeka Cię nieco więcej pracy. Z pewnością korzystnie będzie także, aby użyć do swojej promocji dobrze uzupełniony profil prywatny.

 

linkedin profil prywatny

 

 

Masz wątpliwości czy Twoja branża może zaistnieć na LinkedIn?

Jeśli chodzi o Twoją specjalizację, (to całą pewnością) każdy znajdzie dla siebie miejsce na LinkedInie. Śmiem nawet twierdzić, że tematy niszowe cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród społeczności LinkedIna.

 

 

Profesjonalny LinkedIn dla firm – od czego zacząć?

Zanim jednak pokażę Ci najlepsze metody na skuteczne dotarcie do nowych odbiorców LinkedIna, warto najpierw zastanowić się, czy warto robić wszystko samemu (szczególnie jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą). Tego dylematu nie mają z pewnością duże przedsiębiorstwa zatrudniające specjalistów od marketingu lub koordynatorów takich działań.

 

LinkedIn dla firm prowadzony samemu..

Największym atutem prowadzeniu profili społecznościowych samemu, jest fakt, że nikt nie zna się tak dobrze na Twoim biznesie jak właśnie Ty. Dodatkowo możesz to robić teoretycznie bezpłatnie. Dlaczego teoretycznie? Oczywiście musisz poświęcić na to swój czas, a czas to pieniądz. W tym czasie mógłbyś się przecież zająć czymś innym, np. tym na czym znasz się najlepiej.

 

A jakie są wady prowadzenia konta firmowego samemu? Z pewnością nie każdy się do tego nadaje. Podstawowa obsługa komputera, którą kiedyś wpisałeś do CV, może po prostu nie wystarczyć. Musisz bowiem posiadać podstawowy zmysł estetyki, znać podstawy ortografii, wiedzieć jak tworzyć ładne grafiki i wiedzieć jak angażować swoich odbiorców. To w sumie tyle lub aż tyle.. (na początek).

 

 

LinkedIn dla firm prowadzony przez agencję lub freelancera

Oczywiście możesz także zlecić prowadzenie profilu firmowego innym, np. agencji marketingowej lub freelancerowi. Będzie Cię to jednak kosztować.

Jeśli zdecydujesz się komuś zapłacić, to lepiej niech to będzie praktyk, a nie teoretyk. Najlepiej wybierz taką osobę, która specjalizuje się w prowadzeniu LinkedIna. Jeśli ktoś jest od wszystkiego, to prawdopodobnie jest od niczego.

Obiecują Ci 1000 nowych fanów? Zweryfikuj, czy sami mają chociaż stu 🙂

W każdym razie, nawet jeśli zdecydujesz się oddelegować tą kwestię komuś innemu, np. pracownikowi lub innej firmie, to dzięki temu poradnikowi będziesz wiedział na co zwrócić uwagę, jakich rezultatów możesz się spodziewać i czego powinieneś oczekiwać, by nie wydawać swoich pieniędzy w błoto.

 

marketing na linkedin

 

 

Skuteczne prowadzenie profilu firmowego na LinkedIn

Zacznij od podstaw i uzupełnij rzetelnie profil swojej firmy.

Mam nadzieję, że wiesz już o tym, że zanim zaczniesz cokolwiek publikować w mediach społecznościowych, powinieneś najpierw uzupełnić kompletnie swój firmowy profil. Co mam na myśli mówiąc kompletnie? Wszystkie możliwe pola powinny byś uzupełnione i powinny jasno opisywać czym zajmuje się Twoja firma. Warto także uwzględnić słowa kluczowe dla Twojej branży, nie zapominając przy tym o języku korzyści, który przyciągnie nowych klientów.

 

Nie sposób tu pominąć uzupełnienie profilu firmy o przykuwający banner i logo.

Jeśli chodzi o sam banner firmowy, to obecnie LinkedIn rekomenduje rozdzielczość 1536 x 768 pikseli. Z doświadczenia powiem jednak, że docelowa grafika będzie w praktyce sporo węższa.

 

Jeśli zaś chodzi o logo, to doskonale sprawdzą się wymiary w proporcjach 1:1.

Co ciekawe, jakiś czas temu było możliwe, aby logo firmy mogło być animacją z rozszerzeniem GIF. Obecnie LinkedIn zablokował już tą możliwość, ale niektórych firmom udało się z tej opcji skorzystać „na starych warunkach”.

 

 

Czy jesteś zbieraczem „lajków”?

Nie ma praktycznie dnia, aby ktoś na LinkedIn nie przechwalał się, ile zdobył kciuków w górę, komentarzy lub udostępnień. Oczywiście ten aspekt jest ważny, ponieważ każda reakcja zwiększa wyświetlenie Twojego wpisu. Dodatkowo robi to w sposób organiczny, czyli inaczej mówiąc, dociera do nowych osób po prostu bezpłatnie. Odpowiedz sobie jednak na kolejne pytanie: jaki sens ma 100 000 wyświetleń wpisu, który zupełnie nie dotyczy Twoich usług?

Na koniec dnia liczy się przecież Twoja sprzedaż, a nie ilość łapek w górę i wyświetleń grafik, które nic nie znaczą dla Twojej firmy.

Wrzuciłeś śmieszne zdjęcie małego kotka lub podstępem sprowokowałeś do kliknięcia w zdjęcie trampoliny. Wygenerowałeś milionowego zasięgi, ale chyba nie ma aż tak dużych powodów do radości…

trampolina na linkedinie

 

 

LinkedIn dla firm, a zaproszenie swoich znajomych?

Zastanawiasz się jak zaprosić do obserwowania strony firmowej na Linkedin?

To opcja także została ponownie odblokowana i dostęp do niej posiada coraz więcej firm. Wspomniałem już o tym we wcześniejszym wpisie o LinkedInie na swoim blogu. Dodam jednak, że tego typu działania nie zawsze zdają egzaminu. Zapraszając wszystkich hurtem, trafiasz do osób, które w ogóle niekoniecznie są zainteresowane tematyką Twojej strony (szczególnie w tematach niszowych).

 

 

Co powinieneś publikować na firmowym LinkedInie?

Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi i jednej recepty. Z pewnością jednak, widownia Linkedina, jest to jedna z lepiej wykształconych społeczności w sieci. Twój content powinien więc być „nieco” bardziej profesjonalny, niż treści na Tik Toku. Z drugiej strony, wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, nawet prezes wielkiej korporacji 🙂

 

W każdym razie…

Jeśli mowa o tekście, kluczowe są tutaj pierwsze 3 linijki, które przykują uwagę Twojego odbiorcy.

 

Fabryka Finansów na LinkedIn

fabryka finansow na linkedin

fabryka finansow linkedin

 

Dodatkowo…

Osobiście staram się nie wchodzić w dyskusje, które dotyczą kilku „delikatnych tematów”. Śmiało można przyjąć, że lista niebezpiecznych dla Twojego wizerunku tematów, jest zbieżna z tematami, które nie powinny być poruszane podczas rozmowy rekrutacyjnej. Mam tu na myśli preferencje seksualne, poglądy polityczne i religijne, itp.

 

Z drugiej strony…

W social mediach stosuje się rozmaite techniki, które mają w nas wywołać emocje (takie jak: radość, smutek, gniew czy strach) i tym samym sprowokować do reakcji na udostępniony wpis.

Tak również działają oszuści, którzy wzbudzają w wielu nieświadomych klientach pożądanie, np. pozorną możliwość szybkiego bogactwa.

 

 

Zasada 80/20 w mediach społecznościowych

Pamiętaj, że profil firmowy na LinkedIn to nie słup ogłoszeniowy z Twoimi produktami i usługami. Ta metoda zdecydowanie nie działa!

Osobiście uważam, że maksymalnie 20% publikowanych przez Ciebie treści, powinno być publikowanych jako Twoja oferta sprzedażowa.

A co z pozostałymi 80%? Pomysłów jest z pewnością wiele. Z jednej strony możesz budować swój wizerunek jako specjalisty czy dzielić się nowinkami z branży. Z drugiej strony możesz pokazać się jako zwykły człowiek i pokazywać swoją sferą prywatną.

Jeśli zatrudniasz pracowników – pokaż ich. To najlepsza żywa reklama jaką możesz mieć.

Podsumowując: musisz dać swoim odbiorcom wartość dodaną z obserwowania Ciebie i Twojej firmy. Twórz więc treści, które ciekawią lub rozwiązują jakieś problemy. Staraj się także nawiązywać relacje.

  • Pamiętaj, że jakość jest ważniejsza niż ilość.
  • Pisz tak, aby angażować swoją publiczność.
  • Opowiedz historię.
  • Wzywaj do działania (call to action).
  • Pytaj i wywołuj dyskusje (dodawaj znaki zapytania).
  • Dodawaj ważne wydarzenia z życia firmy.

 

 

Jak wygląda mój profil firmowy na LinkedIn?

Aby lepiej zobrazować możliwe działania, posłużmy się przykładem mojego konta firmowego.

Na stronie firmowej Fabryki Finansów rozpocząłem dni publikować serię Poranne Finanse, czyli codzienną dawkę najważniejszych newsów ze świata finansów i biznesu.

Poranne Finanse zostały stworzone z myślą o tych, którzy nie mają czasu wertować setek stron w poszukiwaniu ciekawych wiadomości. Nie znajdziesz tam jednak spamu ofert kredytowych i pożyczek, którymi zajmuję się na co dzień.

 

Dlaczego użyłem motywu kawy?

Posty publikowane są codziennie rano, a jak wiadomo, wiele osób zaczyna swój dzień właśnie od małej czarnej. Ja również piję kawę podczas tworzenia treści na swoje social media.

 

 

Kto czyta Poranne Finanse na LinkedIn?

Konto firmowe różni się od indywidualnego narzędziem jakim jest analityka. Znajdziesz w nim kilka ciekawych informacji odnośnie osób, które obserwują Twoje konto firmowe lub je odwiedzają.

Dane demograficzne obserwujących możesz posortować według następujących zmiennych:

  • Region
  • Obowiązki służbowe
  • Poziom w hierarchii
  • Branża
  • Wielkość firmy

Poranne Finanse 1

Poranne Finanse 2

 

Chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata finansów i biznesu?

Obserwuj Fabrykę Finansów na LinkedIn

 

 

Prowadzenie LinkedIn dla firm – aspekty techniczne

Wspomniałem, że statystyki nie są najważniejsze, ale nie można ich pomijać. Na co więc zwrócić uwagę, aby zwiększyć swoje zasięgi na LinkedIn?

 

Czy pora dnia ma znaczenie?

Z moich obserwacji wynika, że posty publikowane rano, docierają do większej ilości osób.

 

Czy dzień tygodnia publikacji postów ma znaczenie?

Z pewnością znacznie więcej osób korzysta z serwisu w dni robocze i przegląda LinkedIna w pracy 🙂 Gorsze zasięgi wpisów odnotowałem w piątki, weekendy i dni wolne od pracy.

 

Czy reakcje na Twój wpis mają znaczenie?

Tak jak wspomniałem powyżej, reakcje, komentarze i udostępnienia pomagają docierać do znajomych osób, które weszły reakcję z publikacją Twojej strony firmowej.

Dodatkowo w komentarzach możesz umieszczać zdjęcie i oznaczać inne osoby.

 

Czy ilość używanych hashtagów ma znaczenie?

W moim przypadku używanie od 3 do 5 hashtagów przynosiło podobny efekt. Wybieraj jednak tylko te hashtagi, które są obserwowane przez większą ilość osób. Dodatkowo, jeśli Twoją grupą docelową są polscy klienci, to wybieraj tylko polskie hashtagi. Dla przykładu agencja marketingowa powinna używać hashtagu #mediaspołecznościowe, zamiast #marketing, który jest pojęciem globalnym i zginie w gąszczu innych zagranicznych treści.

 

Czy zamieszczanie linków zmniejsza zasięg organiczny Twoich publikacji?

Książkowo nie zaleca się wyprowadzać ruchu z mediów społecznościowych za pomocą linków kierujących do innych stron. Ja jednak nie zauważyłem żadnej wyraźnej różnicy. W każdym razie, możesz także umieścić potrzebny link w komentarzu pod swoim wpisem.

 

 

Prowadzenie LinkedIn dla firm – czy format wpisów ma znaczenie?

Na to pytanie można odpowiedzieć popularnym stwierdzeniem: to zależy. Próbowałem wszystkie możliwe warianty i na podstawie wielu rożnych wpisów mogę stwierdzić, że efekty były bardzo do siebie zbliżone.

W każdym razie masz do wyboru 4 opcje.

 

1. Tekst bez dodatków

Nawet jeśli zdecydujesz się opublikować tekst bez żadnych dodatków, z pewnością warto go uatrakcyjnić. Możesz między innymi dodać kilka emotikonek lub kogoś oznaczyć.

Warto także zweryfikować swój wpis za pomocą narzędzia jasnopis.pl

 

Jak jeszcze zdobyć duży zasięg publikując sam tekst bez dodatków?

Popularną taktyką wielu publikujących osób, jest magiczne rozwiązanie jakiegoś problemu, w zamian za komentarz poniżej wpisu.

Dla przykładu wygląda to tak:

„Odkryłem 7 skutecznych metod na porost gęstych, kręconych włosów dla łysych. Lekarze są w szoku. Chcesz wiedzieć jak to robię?! Daj znać w komentarzu, a zdradzę Ci ten sekret.”

 

 

2. Grafika na LinkedIn

Według mnie, najlepiej sprawdza się format grafik w proporcjach 3:4. Zajmuje on najwięcej możliwej przestrzeni, dzięki czemu Twój wpis będzie bardziej widoczny. Oczywiście możesz także dodać kilka grafik równocześnie.

Co powinno znaleźć się na grafice? Możliwości jest oczywiście sporo. Może to być choćby tekst, zdjęcie zrobione podczas wykonywanej pracy lub ważnego wydarzenia. Dodatkowo możesz oznaczyć inne osoby lub nawet siebie.

Ładne infografiki zrobisz w łatwy sposób w Canvie.

Możesz także dodać ruchome animacje w formacie .gif, które szybko stworzysz ze zdjęć za pomocą strony Gifmaker.me

 

 

3. Video na LinkedIn

Warto także wziąć pod uwagę format video, który daje Ci szereg innych możliwości. Między innymi możesz udostępnić:

  • nagranie z kamery lub smartfona, które świetne sprawdzi się podczas wywiadów,
  • nagrania swojego ekranu komputera, które będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku prezentacji i wyjaśniania jakiegoś problemu technicznego,
  • animację / film animowany (możesz ją stworzyć samemu lub za pomocą narzędzia typu Powtoon)

 

Miej na uwadze, że nie wszyscy mogą oglądać filmy w pracy. Warto więc zamieścić w nim napisy, tak aby nie było potrzeby użycia głośników.

Pamiętaj, że LinkedIn to nie Facebook. Format video nie jest wcale promowany bardziej niż inne treści.

 

 

4. PDF na LinkedIn

Ostatnim możliwym do użycia formatem, jest wpis z plikiem PDF. Z doświadczenia odpowiem, że taki rodzaj treści sprawdza się bardzo dobrze i jest chętnie czytany. Plik PDF możesz zamieścić w pozycji pionowej lub poziomej.

 

 

Jak jeszcze możesz wypromować się na LinkedIn?

Jakiś czas temu stworzyłem z Kamilem nagranie (wywiad), w którym pokazałem jego pracę. W jego przypadku pomysł sprawdził się bardzo dobrze i udało nam się dotrzeć do wielu osób, udostępniając wideo na moim prywatnym LinkedInie.

Z pewnością pomógł fakt, że mój prywatny profil obserwowany jest przez wiele osób (na ten moment przez ponad 17 000, w tym wiele osób z Rzeszowa, w którym Kamil wykonuje zdjęcia i prowadzi swoje studio). Co ciekawe, nadal zgłaszają się do niego klienci zainteresowani profesjonalną sesją biznesową, a po tym wpisie z pewnością trafią do niego kolejni nowi klienci.

Sprawdź nasz wspólny wywiad odnośnie wizerunku na LinkedIn:

 

 

Co jeszcze możesz zyskać prowadząc profil Linkedin dla swojej firmy?

Raz jeszcze posłużmy się moim przykładem. Tworząc treści na swoją stronę firmową, wynoszę z tego co najmniej kilka dodatkowych korzyści. Po pierwsze jestem na bieżąco ze światem finansów. Po drugie uczę się analityki i algorytmów LinkedIna. Pozyskanie nowych klientów to pozytywny efekt uboczny 🙂

Co ciekawe, dotychczas spotkałem się już kilkukrotnie z sytuacją, w której nieznajome mi osoby kojarzyły mnie z portalu LinkedIn (mimo, że znacznie aktywniejszy był mój profil firmowy).

 

 

Prowadzenie LinkedIn dla firm – podsumowanie

Mam nadzieję, że dowiedziałeś się jak skuteczniej prowadzić profil firmowy. Musisz jednak pamiętać, że działania na LinkedIn musisz traktować bardziej jako maraton, niż jako sprint.

Na koniec przypomnę, że możesz także wrócić do pierwszej części mojego poradnika. Odnośnik do wpisu znajdziesz na samym dole tej strony.

 

 

Podobał Ci się ten darmowy poradnik o LinkedIn dla firm?

Obserwuj mnie na LinkedIn lub wystaw rekomendację

Zapytaj o współpracę

 

Mateusz Garbacz na LinkedIn

Mateusz Garbacz

 

 

Prowadzenie LinkedIn dla firm, sprzedawców i rekruterów:

Linkedin – co to za portal i dla kogo jest przeznaczony?