fbpx

W co inwestować pieniądze w 2019 roku?

Zastanawiasz się w co inwestować pieniądze w 2019 roku? Jedno jest pewne – Polacy lubią narzekać w kwestiach pieniędzy i często mają do tego powody.

Wciąż nie zarabiamy tak dużo jak nasi sąsiedzi z zachodu, a ceny w sklepach szybują w górę. To rodzi pytanie: jak zarabiać więcej i w co inwestować?

 

Zainwestuj w swój własny biznes.

Jedną z możliwości pomnażania swojego majątku jest inwestycja we własny biznes. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak pomnażać swój kapitał tworząc biznes internetowy i pracując przez internet, zobacz poniższy wpis:

Pomysł na biznes online 2019

 

W co jeszcze inwestować pieniądze w tym roku? Lokaty bankowe wciąż najpewniejsze.

Jeśli chodzi o świat finansów, a konkretnie o temat oszczędności, nikogo nie dziwi, że lokaty są wciąż najbardziej bezpieczną inwestycją. Niestety biorąc pod uwagę wysokość oprocentowanie obecnych lokat na tle inflacji, realny zysk z tej inwestycji może być wręcz znikomy!

Jeśli jednak zastanawiasz się czy Twoje środki będą tam bezpiecznie, to nie masz powodów do zmartwień.

Pieniądze w bankach (nawet w tych mniej znanych i lubianych) są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Standardowo jest to równowartość 100 000 euro przypadające na jedną osobę.

 

Sprawdź ranking najlepszych lokat 2019 poniżej:

>>Najlepsze lokaty online z gwarancją BGK<<

 

 

Ciekawostka: Obecnie powstają już pierwsze lokaty oparte o kryptowaluty. Nie są to jednak produkty oferowane przez banki więc ryzyko takiej inwestycji jest dużo wyższe.

 

 

Konta oszczędnościowe

Alternatywnie zamiast lokaty możesz wybrać konta oszczędnościowe, które cieszą się dużą popularnością. Przede wszystkim w każdej chwili będziesz mógł wybrać pieniądze z konta lub zwiększyć jego saldo. Przypomnę ,że w przypadku lokaty nie będziesz mieć takiej możliwości.

>>Najlepsze konta oszczędnościowe<<

 

Jak oprocentowane są lokaty za granicą?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda oprocentowanie lokat za granicą? Są kraje gdzie oprocentowanie sięga kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu procent! Dlaczego?

Otóż wynika to z dwóch bardzo prostych powodów:

1. Wartość pieniądza w danym kraju bardzo szybko spada, dlatego banki proponują wysokie oprocentowanie.

Mimo to realny zysk może być minimalny lub wręcz ujemny. Dla przykładu: W Argentynie ceny potrafiły rosnąć w ostatnim okresie w tempie 40 procent rocznie! Oznacza to, że utrzymując środki na lokacie z oprocentowaniem 20%, wciąż bylibyśmy bardzo stratni!

 

2. Ryzyko niewypłacenia lokaty w niektórych krajach jest bardzo duże (mimo, iż w Polsce pieniądze na lokacie z odsetkami można przyjąć za pewnik).

Nie musimy szukać daleko. Dużo wyżej oprocentowane lokaty możemy znaleźć choćby u naszych sąsiadów z Ukrainy. Na Ukrainie upadło w ostatnich latach tak wiele banków, iż zjawisko to uzyskało miano „Bankopad”. Czy w takim wypadku lepiej byłoby trzymać pieniądze w skarpecie? Dodatkowo sumy gwarancyjne mogą być zupełnie inne niż w Polsce (dla przypomnienia: ochrona naszych środków w Polsce przez BGK to równowartość 100 000 euro). W Polsce nie mieliśmy dotychczas przypadku upadku banku lub kryzysu, jaki miał miejsce w Grecji. Wówczas środki klientów były całkowicie zamrożone, a niektórzy klienci mogli je stracić całkowicie.

 

Jak w takim razie zabezpieczyć ryzyko utraty pieniędzy?

W kraju gdzie mamy do czynienia z niestabilną sytuacją polityczną, wysoką korupcją, czy stanem wojennym (co przekłada się na sytuację ekonomiczną i osłabienie wartości waluty), mieszkańcy często starają się wymienić swoje oszczędności na inne stabilne waluty lub nieco bardziej ryzykowne instrumenty finansowe. Mimo podjęcia ryzyka i inwestycji w kruszce, akcje czy kryptowaluty, często są w stanie zachować dużo większy kapitał, niż pozostawiając środki na koncie lub w domu.

 

W co inwestować pieniądze, jeśli lokata to za mało?

Nikt nie powiedział, że inwestycja w alternatywne instrumenty finansowe dotyczy tylko krajów z niestabilną gospodarką. Wiele osób myśli nad regularnymi oszczędnościami i pomnażaniem swojego kapitału w alternatywny, choć bardziej ryzykowny sposób. Warto jest także dywersyfikować swoje inwestycje, by uchronić się przed ewentualną stratą całości. W co zatem jeszcze inwestują Polacy?

 

Waluty

Nie przynoszą spektakularnego zysku, ale ich wartość może się dość mocno się zmienić na przestrzeni lat. Przekonali się między innymi o tym wszyscy Ci, którzy wzięli kredyty we Frankach.

 

Indeksy giełdowe

Może być to np.: WIG20, czyli indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Akcje

Dla przykładu możemy tu wymienić największych graczy takich jak: Facebook, Apple lub Google. Każdy zna te marki i zapewne by w nie zainwestował na początku działalności, gdyby tylko przewidział ich spektakularny sukces. Co ciekawe akcje wspomnianych i innych firm możesz kupić za pomocą aplikacji Revolut. Więcej na temat przeczytasz tutaj:

Aplikacje do zarabiania 2020 – tylko sprawdzone

 

Surowce

Złoto, srebro, ropa, alkohole. Część z tych surowców możesz zakupić także w postaci fizycznej!

 

Kryptowaluty

Mimo, że ilość kryptowalut wciąż rośnie, prawie każdy słyszał już zapewne o Bitcoinie. Co ciekawe, większość zapytanych osób nie jest w stanie wyjaśnić czym on w zasadzie jest. To akurat temat rzeka przeznaczony na osobny artykuł. W skrócie jednak, jest to waluta wirtualna, która nie ma odpowiednika fizycznego. Jej wartość charakteryzuje się natomiast ogromnymi wahaniami rzędu kilkuset procent rocznie!

bitcoin

Stan na 28-11-2018r. Źródło: bitcoin.pl

 

Czy wiesz, że może kupować i sprzedawać waluty używając aplikacji Revolut?

Revolut, wielowalutowa karta za darmo

 

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat kryptowalut i bitcoina, sprawdź koniecznie ten artykuł:

Jak zarabiać na BTC – Bitcoin 2019

 

 

Nieruchomości

Na rynku nieruchomości nie zawsze mamy do czynienia z ogromnymi stopami zwrotu. Zysk jednak ten możemy uznać za stosunkowo stabilny. Mimo, że ceny mieszkań wciąż rosną, popyt na własny kąt jest nadal ogromny.

 

Fundusze inwestycyjne

Jeśli sam nie lubisz lub nie znasz się na giełdzie, możesz powierzyć swoje środki doradcy inwestycyjnemu, który ulokuje je w danym funduszu. Niektóre fundusze mogą inwestować m.in. w akcje, obligacje, czy surowce. Zwróć jednak uwagę na wszelkie opłaty związane z inwestycją w fundusz, np.: opłata za wejście, wyjście, czy zarządzanie danym funduszem inwestycyjnym.

Są także pewne cechy  funduszy inwestycyjnych, o których się zbyt często nie wspomina:

  • komornik będzie miał trudność z zajęciem środków na funduszu inwestycyjnym w przypadku egzekucji,
  • małżonek może mieć trudność z dostępem do środków w przypadku rozwodu lub śmierci partnera.

Inwestuj w fundusze lub zacznij odkładać na emeryturę

 

W co inwestować pieniądze – podsumowanie

Inwestowanie pieniędzy na lokacie lub koncie oszczędnościowym, wydaję się być wciąż najbardziej popularną formą oszczędzania. Jeśli posiadasz większy kapitał, warto pomyśleć nad inwestycją w rynek nieruchomości. Najbardziej ryzykownym instrumentem wydają się być obecnie kryptowaluty, które z drugiej strony mogą przynieść wysoki zysk.

Warto inwestować pieniądze w to, na czym się znamy. Jeśli jednak szukasz inspiracji i chciałbyś zainwestować swoje pieniądze w jakiś nowy biznes, sprawdź poniższy artykuł na temat zarabiania pieniędzy przez internet:

Jak zarabiać w internecie nawet kilka tysięcy miesięcznie – 5 sposobów

Kategorie: Inwestycje