fbpx

Wymiana walut za darmo?

Kocham podróżować, ale nie lubię przepłacać. Ostatnio na blogu pojawił się artykuł Jak tanio podróżować na własną rękę, teraz do tego poradnika dokładam dodatkowo narzędzie jakim jest karta Revolut oraz Curve (po polsku brzmi ciekawie) – dwa nowe rozwiązania dzięki którym wymiana walut już nigdy nie będzie droga, a płatności międzynarodowe banalnie proste. Te opcje doskonale sprawdzą się także dla osób, które za granicą mieszkają na stałe lub robią zakupy online na zagranicznych serwisach. O tanich zakupach w sieci przeczytasz z kolei >>w tym miejscu<<.

Opisane poniżej rozwiązania sprawdzą się dla osób, których meczą:
 • wymiany walut w kantorze stacjonarnym
 • płacenie za karty i konta walutowe w swoim banku
 • bardzo niekorzystne kursy walut
 • drobne monety, które zostają po podróży
Jest to także świetne ułatwienie dla osób, które mają zamiar zwiedzić kilka Państw pod rząd.

Karta Revolut była testowana już przeze mnie m.in. w Anglii i już za parę dni zabieram ją ze sobą ponownie do Dubaju.

dubaj rak bank

Dubaj 2018 – zdjęcie własne

 

Przeczytaj poradnik poniżej, gdzie postaram się zaprezentować te nowoczesne rozwiązania prostym językiem.

 

Jak działa Revolut?

Revolut to karta międzywalutowa, która oferuje płacenie bez opłat, prowizji i spreadów w 150 różnych walutach za pomocą jednej karty. Brzmi świetnie? W każdej chwili za pomocą aplikacji w telefonie, możesz wymienić swoje środki (np.: złotówki) na każdą inną walutę. Przy pomocy karty możesz płacić obcą walutą za granicą lub wybierać pieniądze z bankomatu. W każdej chwili pieniądze możesz wymienić z powrotem na walutę obowiązującą w Twoim kraju.

Dla porównania w swoim banku musiałbyś: założyć płatny rachunek lub kartę do konta w obcej walucie, później zaś wymienić daną walutę po gorszym kursie lub zapłacić za przewalutowanie dodatkową prowizję (często podwójne przewalutowanie, np.: złotówka > dolar > funt).

Revolut oprócz karty fizycznej, oferuje także karty wirtualne – to oznacza, że możesz kupować online nie posiadając fizycznie plastikowej karty w swoim portfelu. Swoje konto możesz zasilić z kolei inną kartą czy przelewem bankowym.

Wymiana walut na koncie Revolut  następuje po kursie międzybankowym, a więc korzystniejszym niż w kantorze. Jedynie w weekend zapłacimy dodatkową 0,5% prowizji podczas wymiany.

Co ciekawe oprócz standardowych walut, możesz także wymienić swoje środki na kryptowaluty (waluty wirtualne).

 

Ile kosztuje Revolut?

Sam aplikacja i korzystanie jest obecnie zupełnie bezpłatne. Promocja na darmowe karty obowiązuje obecnie do świąt. Warto więc zamówić kartę Revolut zupełnie za darmo już teraz.

Tutaj zarejestrujecie się i otrzymacie kartę za darmo: >>rejestracja Revolut<<.

 

Jeśli nie wierzysz, że możesz zaoszczędzić bardzo dużo – porównaj aktualne kursy walut w swoim banku z tymi, które oferuje Revolut. Przy wielu transakcjach lub większych kwotach – różnice będą OGROMNE.

Posłużmy się przykładem (stan na 12.12.2018 r. godzina 12:07 – 12:11)

Poniżej kursy z banku PKO, czyli największego polskiego banku oraz Revolut.

Jeśli chcielibyśmy kupić 100 euro w banku PKO, zapłacimy za to co najmniej 443 złote (nie biorąc pod uwagę innych opłat). W przypadku Revoluta będzie to ok. 430 zł.

kursy walut

 

Dodatkowo w przypadku banku, w większości przypadków należy doliczyć prowizję (zwykle ok. 3 lub 5% przy płatności kartą, a także wziąć pod uwagę możliwość podwójnej wymiany waluty = podwójna strata)

 

Należy wspomnieć, że Revolut oferuje także warianty płatne swoich kart. Wersja darmowa ma pewne ograniczenia w postaci darmowych wypłat. Konta premium i metal mają dodatkowo szereg innych opcji, takich jak: ubezpieczenie czy zwrot za płatności kartą w sklepach. To właśnie wspomniane ubezpieczenie podróżne wydaję się kolejną ciekawą opcją.

 

Czym jest Revolut? Czy Revolut jest bezpieczny?

Revolut to Brytyjski start-up. To nie jest bank!!! Nie  chroni nas więc gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jednak środki zdeponowane na koncie Revolut, znajdują się się na koncie brytyjskiego Lloyds Banku. Firma działa zaś pod nadzorem FCA, brytyjskiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego. Dla pewności zalecamy jednak trzymanie na koncie rozsądnych sum.

Revolut działa już od kilku lat, a korzysta z niego już 3 mln klientów. Liczba polskich użytkowników przekroczyła 200 000 osób.

UWAGA. W chwili pisania artykułu, sytuacja uległa zmianie. Revolut otrzymał europejską licencję bankową. Licencję wydał litewski nadzór finansowy.

 

Zakładanie konta Revolut

Założenie konta jest proste.

 1. Przechodzimy na stronę Revolut
 2. Podajemy numer telefonu i otrzymujemy link do pobrania aplikacji
 3. Zasilamy konto kwotą minimum 20 złotych
 4. Weryfikujemy konto za pomocą dokumentu (np.: prawo jazdy), a naszą tożsamość weryfikujemy wysyłając selfie.
 5. Cieszymy się z taniej wymiany walut.

 

 

Aplikacja mobilna Curve – alternatywa dla karty Revolut + 5 funtów za darmo!

Jak działa Curve?

Curve w swojej funkcjonalności nie ustępuje Revolutowi, lecz działa nieco inaczej.

Po pierwsze tu także waluty wymienimy po kursie międzybankowym, czyli nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Curve pozwala jednak połączyć wszystkie obecne karty w jedną (przydatna opcja dla tych, którzy korzystają z wielu kart równocześnie!). Aplikacja daje możliwość wyboru karty, którą chcemy w danym momencie zapłacić. W przeciwieństwie do Revoluta, nie musimy doładowywać naszego konta, aplikacja sama pobierze należność z podpiętej karty.

Podobnie jak w Revolucie mamy jednak do dyspozycji około 150 różnych walut oraz miesięczny limit w płatnościach i wypłatach w bankomacie w przypadku wariantu darmowego.

Ciekawą opcją jest też zmiana obciążonej karty, za transakcję dokonane w przeszłości! Brzmi skomplikowanie? Możemy po prostu przenieść wydatki z jednej karty na drugą (jeśli przez przypadek zapłaciliśmy złą kartą). Ta usługa nazywa się Go Back In Time.

 

Cashback za zakupy kartą Curve

Curve oferuje 1% cashbacku za płatności dokonane kartą u partnerów. 1% wydaje się być niewielki, choć warty uwagi przy większej ilości transakcji. Niestety z tej funkcji możemy korzystać głównie u partnerów z zachodu.

Opłaty i bonusy w aplikacji Curve

 • 5 FUNTÓW NA START
 • 0 zł za założenie konta i prowadzenie konta
 • 0 zł za dostawę i użytkowanie karty Curve Blue
 • 0 zł prowizji za płatności kartą
 • 0% prowizji za przewalutowanie płatności na ponad 150 walut!
  • Maksymalnie można wymienić do 500 GBP miesięcznie
 • 0 zł za wypłatę z bankomatów we wszystkich walutach do równowartości 200 GBP
  • 1% / 2 GBP powyżej tej kwoty

Pamiętajcie, że macie do wyboru dwie karty: Curve Blue i Curve Black. Czarna karta jest opcją płatną, pozwalającą na większość ilość darmowych wypłat.

 

Zamawianie karty

Niestety w przypadku karty Curve, proces zamówienia i obsługi przebiega w języku angielskim, co może być dla niektórych niewielką przeszkodą.

Uwaga jeśli chcesz otrzymać 5 funtów za darmo, postępuj zgodnie z instrukcją:

 1. Wejdź na stronę >>klik<< i podaj numer telefonu – otrzymasz link do pobrania aplikacji.
 2. Przejdź przez proces rejestracji po angielsku:
  • Pojawi się pytanie: Have a referral/promo code? Wpisz tutaj mój kod polecający QN9R3PLE (później będziesz mógł polecać. aplikację innym by znów otrzymać 5 funtów). Swój bonus otrzymasz po pierwszej płatności kartą.
  • Uzupełnij swoje dane.
 3. Dodaj swoją kartę za pomocą zdjęcia (każdą z kart możesz nazwać w dowolny sposób).
 4. Dodaną kartę należy następnie zweryfikować. W tym celu albo otrzymasz SMS z kodem 3-D Secure, albo z Twojego konta zostanie zablokowana jakaś niewielka kwota, która po kilku dniach zostanie odblokowana bez dodatkowych opłat.
 5. Po weryfikacji karty należy wejść w niebieskie kółko z trzema białymi kropkami – zweryfikujcie tam swój telefon oraz nadacie kod do logowania w aplikacji.
 6. Poczekaj na nową kartę CURVE – w tym czasie możesz dodać inne karty i zapraszać swoich znajomych.weryfikacja curve
 7. Zweryfikuj swoją kartę po jej odebraniu.
 8. Odbierz swoją premię dokonując pierwszego zakupu – bonus trafi do Ciebie w formie punktów Curve Rewards, te zaś możesz użyć przy kolejnej płatności.

 

Bezpieczeństwo karty Curve

Podobnie jak w karcie Revolut, zalecam zachować ostrożność i dodawać karty z rozwagą. Mimo, że aplikacja ma na celu łączenie wszystkich kart w jedną, uważam że dla sprawdzenia funkcjonalności lub odbioru bonusu warto dodać te karty, na których nie trzymamy dużych sum pieniędzy.

Ja dla przykładu, dodałem kartę Revolut – czyli połączyłem dwa innowacyjne rozwiązania.

 

Revolut czy Curve?

Każdy powinien wybrać opcję dla siebie. Revolut wydaję się obecnie być bardziej rozpoznawalnym rozwiązaniem i oferuje nieco więcej opcji oraz polski język. Jest on także zamiennikiem Twoich obecnych kart.

Curve łączy z kolei Twoje obecny karty w jedną i daje Ci możliwość uzyskania bonusu na start, a także zarabiania kolejnych 5 funtów za polecenie innym.

 

 

Polub nas na portalu Facebook