fbpx

Czy oszczędzanie pieniędzy ma sens?

Oczywiście… oszczędzanie pieniędzy jest ważne. Większość osób kojarzy oszczędzanie z odkładaniem pieniędzy na rachunku. Nie na wszystkim jednak warto oszczędzać. Przypuśćmy, że nie chcesz płacić komuś za usługę, ponieważ wolisz zrobić to sam. W tym czasie mógłbyś jednak zarobić dużo więcej, robiąc to na czym się po prostu znasz. Czy w takim razie warto było to zrobić samemu, niż zlecić to jakiemuś fachowcy? W tym przypadku doskonale sprawdza się przysłowie „Czas to pieniądz”.

To oczywiście sytuacja, w której należy wziąć pod uwagę szereg różnych zmiennych i czynników. Są jednak sytuacje zupełnie bezsporne. Weźmy choćby pod uwagę aspekt zdrowotny.

 

Czy oszczędzanie pieniędzy na jedzeniu ma sens?

Z pewnością można kupić ten sam produkt taniej w jednym sklepie, aniżeli w drugim.

➡Na temat tanich zakupów przeczytasz także tutaj:

Tanie zakupy przez internet. Sposoby na tanie zakupy.

Można też użyć odpowiedniego zamiennika. W tym celu możemy posłużyć się porównywarką produktów, czasem także tych spożywczych, np:. ceneo. Warto jednak kupować produkty dobrej jakości. To co jemy wpływa przecież na nasze zdrowie, samopoczucie i długość życia. Dzięki temu unikniemy także drogich wizyt u lekarzy. Zdecydowanie więc nie polecamy oszczędzać na jedzeniu kupując kiepskiej jakości lub stare produkty!

Jeśli więc mowa o jedzeniu i podstawowych produktach, warto także wziąć pod uwagę inflację. Inflacja powoduje, że mając tyle samo pieniędzy co kilka lat wcześniej, możemy obecnie kupić znacznie mniej produktów i usług.inflacja

 

Oszczędzanie w finansach osobistych i firmowych

Po pierwsze jeśli prowadzisz firmę, warto jest oddzielić swoje finanse od tych firmowych. To zdecydowanie ułatwi Ci zarządzanie nimi oraz kontrolę wydatków. Istnieje także bardzo ciekawa teoria dotycząca samego oszczędzania. Ustal stałą miesięczną kwotę, którą chcesz odłożyć – wtedy możesz zająć się wydawaniem. Zwykle ludzie podchodzą do tego zagadnienia zupełnie odwrotnie:  „jeśli mi coś zostanie to być może odłożę to na koniec miesiąca„. Jak wiadomo to zwykle się po prostu nie udaje, a na koniec miesiąca czy okresu rozliczeniowego przyjdzie nam zapłacić rachunki, raty lub wydać pieniądze na konsumpcję.

 

Oszczędzanie pieniędzy podczas korzystania z produktów finansowych

Jak mawiają: kto pyta nie błądzi. Ta zasada jest w zasadzie uniwersalna: od relacji w związkach do relacji biznesowych. Problem ludzi zawsze polegał bowiem na braku rozmowy. Na naszej stronie nie podpowiemy Ci wprawdzie jak masz rozmawiać z żoną lub dziewczyną, ale powiemy Ci o co warto pytań w kwestiach finansów!

Po pierwsze większość osób przepłaca choćby za ubezpieczenie samochodu lub konto bankowe, tylko dlatego że nie porównuje ofert i akceptuje to, co zostało z góry zaproponowane przez system. Nie pyta więc o możliwe rozwiązania i w ten sposób nie szuka dla siebie żadnych oszczędności. Oferty wysłane z automatu mogą być niekiedy kilkadziesiąt procent wyższe. To samo tyczy się choćby abonamentów komórkowych i innych.

Czy wiesz, że większość klientów płaci zbyt duże raty tylko dlatego, że nie szuka innych rozwiązań i możliwości kredytowych?

Nieco inaczej niż w kwestii ubezpieczeń, wygląda sytuacja w kredytach. Im więcej zapytań do BIK wygenerujemy (złożymy wniosków kredytowych), tym gorzej dla nas. Nie należy więc korzystać z usług niedoświadczonego doradcy lub porównywarek, które wysyłają kilkanaście zapytań kredytowych równocześnie. Ta sytuacja sprawia, że obniża nam się scoring (ocena punktowa klienta) i według banku jesteśmy odbierani jako ryzykowny klient. Skoro pytamy w tylu różnych bankach i instytucjach to może oznaczać, że już niedługo będziemy mieć problem ze spłatą.

Ta sytuacja wcale nie oznacza, że nie warto porównywać. Po prostu nie warto próbować rozwiązania „na chybił trafił”, łudząc się że pierwsza lepsza instytucja finansowa zaproponuje nam najlepszą ofertę. Należy więc indywidualnie podejść do każdego przypadku. Można więc porozmawiać z doświadczoną osobą, która zna oferty i wie, który bank będzie w tym przypadku posiadał najlepsze rozwiązanie, przeprowadzając wcześniej analizę sytuacji klienta.

Porozmawiaj z ekspertem finansowym

Skontaktuj się z nami, by zapytać o szczegółową ofertę kredytową – to nic nie kosztuje.

 

Formularz kontaktowy

 

Może zainteresować Cię także: